En personbil körde under förmiddagen in i Plantagen i Brista: -Vi ska utreda hur det gick till, säger Towe Hägg vid Polisens ledningscentral.
Bilen åkte av okänd anledning in i Plantagen vid 9.20-tiden. Brandkår och ambulans kallades ut. Troligtvis rör det sig om en olyckshändelse enligt de första uppgifterna. Polisen uppger för redaktion att ingen person skadades fysiskt i samband med krocken, varken förare i bilen eller personal och kunder. Händelsen ska utredas av polisen men det finns ingen klar brottsrubricering,
Blåljus Lokalpolisområde Sollentuna/Upplands-Väsby/Sigtuna genomför under två dagar en riktad insats kopplad till Orange Day, med fokus på att uppmärksamma och motverka våld mot kvinnor och flickor.
Politik Liberalerna i Sigtuna – Lars Naur, Helen Kavanagh Berglund och Bo Danielsson – deltar under hela dagen på partiets landsmöte för att rösta, debattera och bevaka frågor som påverkar både partiet nationellt och utvecklingen i Sigtuna kommun.
Nyheter Enligt ett pressmeddelande från Riksdagens ombudsmän (JO) har Vård- och omsorgsnämnden vid flera tillfällen avslagit en ansökan om personlig assistans enligt LSS, trots att förvaltningsrätten upprepade gånger slagit fast att den enskilde hade rätt till insatsen och återförvisat ärendet för att bara pröva omfattningen av behovet.