En personbil körde under förmiddagen in i Plantagen i Brista: -Vi ska utreda hur det gick till, säger Towe Hägg vid Polisens ledningscentral.
Bilen åkte av okänd anledning in i Plantagen vid 9.20-tiden. Brandkår och ambulans kallades ut. Troligtvis rör det sig om en olyckshändelse enligt de första uppgifterna. Polisen uppger för redaktion att ingen person skadades fysiskt i samband med krocken, varken förare i bilen eller personal och kunder. Händelsen ska utredas av polisen men det finns ingen klar brottsrubricering,
Nyheter Kommunstyrelsens samhällsbyggnadsutskott har beslutat att sänka hastigheten på flera gator i Sigtuna stad från 50 till 40 kilometer i timmen. Omskyltning planeras till sommaren.
Nyheter Svenska kyrkan i Märsta har genomfört en beredskapsövning för att klara verksamheten även vid större kriser. Under två dagar i början av mars testades arbetet helt utan el och diesel.
Nyheter Planer på ett pilotprojekt med självkörande pendeltåg växer fram i Sigtuna kommun. Sträckan som pekas ut går mellan Märsta, Rosersberg, Sigtuna och Stockholm Arlanda Airport – ett av de mest trafikerade områdena i norra länet.
Nyheter Hastigheten i Sigtuna stad kan sänkas från 50 till 40 km/h på flera gator. Frågan tas upp i kommunstyrelsens samhällsbyggnadsutskott den 31 mars.