Foto: Insändarbild

Bil körde in i bostadshus – Fasaden rasade

En bil körde under eftermiddagen in i ett flerbostadshus på Stationsgatan.

Vid 16.15-tiden larmades brandkår, polis och ambulans till Stationsgatan med anledning av att en bil körd in i ett flerbostadshus. Det är oklart varför bilen körde in i fasaden. Föraren kunde dock själv ta sig ut ur bilen. Polisen uppger att en anmälan om vårdslöshet i trafik kommer att upprättas.

De materiella skadorna blev stora, delar av fasaden rasade och ett element kördes sönder vilket orsakade en vattenskada. Föraren fick även föras till sjukhus med okända skador.

Uppdaterad 18.40

Singelolycka på Bilbyvägen

Nyheter Under kvällen inträffade en singelolycka på Bilbyvägen, väg 915, mellan Bärmö och Sigtuna industriområde. Räddningstjänsten ryckte ut till platsen.

Axelsson kritisk till visselblåsarfunktionen

Politik Marie Axelsson (S) riktar skarp kritik mot Sigtuna kommuns visselblåsarfunktion och har lämnat en interpellation till kommunfullmäktige som ska besvaras av Kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson (M).

Emma och Lucy vanliga hundnamn i kommunen

Notiser Molly är det vanligaste hundnamnet i Sigtuna kommun, precis som i landet som helhet. Det visar ny statistik från Jordbruksverket, sammanställd av Newsworthy. Samtidigt sticker två namn ut lokalt – Emma och Lucy.

Kommunen vill köpa Stationsgatan 4 i Märsta

Politik Sigtuna kommun planerar att köpa fastigheten på Stationsgatan 4 i Märsta, där bland annat Campino Pizzeria & Salladsbar och Fritidsbanken i dag har sina verksamheter. Byggnaden har tidigare rymt verksamheter som Golden Memories och Kung Carl.