En personbil snurrade av vid Måby.Foto: Insändarbild
Bil körde av vid Måby – Vittne kritisk mot saltningen
En personbil åkte av vägen vid Måby vid 8.20-tiden: - Det var mycket halt på platsen, säger ett vittne till märsta.nu
Polisen har varnat för den svarta halkan under morgonen. Kommunen har klarat sig utan incidenter fram till nu. En bil snurrade runt vid Måby och hamnade i diket. Polis och ambulans är på plats och ett vittne berättar att en kvinna var i behov av vård.
Vittnet som är ute och kör sedan tidig morgon i kommunen och på E4:an berättar att olyckan hade kunnat undvikas: – Jag ser tidigt i morse hur saltbilen vänder vid infarten till Husby, hade den fortsatt några hundra meter till så hade bilen inte snurrat av och den här kvinnan inte stått ute och jämrat sig, det är ju vilseledande att det helt plötsligt är bra väg och sen snorhalt.
Vad märsta,nu erfar går gränsen för väghållsansvaret just vid infarten till Husby. Kommunen saltar bara fram dit och därefter är det Trafikverkets ansvar. – Man måste ju kunna samarbeta kring detta bara för några hundra meter, det hade tagit en minut om saltbilen kört hela vägen ut till Måby och sen vänt.
Nyheter Just nu skickar Polisen ut årets trygghetsmätning till invånare i Sigtuna kommun. Har du fått enkäten i brevlådan? Då kan dina svar påverka tryggheten där du bor.
Nyheter Midsommar är en av årets största resehelger och många väljer bilen för att ta sig till firanden utanför hemorten. Det innebär att trafiken ökar på flera stora vägar i landet – särskilt inför helgen.
Nyheter Sigtuna kommun noterar i maj den lägsta ungdomsarbetslösheten sedan februari 2020. Det visar den senaste månadsstatistiken från Arbetsförmedlingen.
Notiser SMHI har utfärdat en varning för hög brandrisk i skog och mark under fredagen den 14 juni. I Sigtuna kommun gäller varningen för samtliga delar av kommunen – med undantag för de västra områdena, väster om Garnsviken.
Nyheter Sommarlovet är här och med det fylls Sigtunas strandbad av både badsugna barn och lediga vuxna. Den senaste mätningen av vattentemperaturerna visar att badsäsongen nu är i gång, även om temperaturen i vattnet fortfarande är något försiktig.
Nyheter Ett nytt torg i den estländska staden Rakvere har fått namnet Sigtunaplatsen, som ett tack till Sigtuna kommun för det långvariga vänortssamarbetet.
Blåljus En trafikolycka med fem personbilar inträffade på E4 i södergående riktning vid trafikplats Rosersberg under tisdagsförmiddagen. Olyckan skedde i det vänstra körfältet, mellan av- och påfarten.
Nyheter Sigtunas gymnasieungdomar hör till de som tjänar mest på sina sommarjobb – men det är inte särskilt många som faktiskt jobbar. Det visar nya siffror från Statistiska centralbyrån (SCB).
Notiser En boende vid Sätunaparken vill att kommunen bygger en boulebana – något som många äldre i området skulle ha glädje av, menar personen bakom förslaget. Nu ska kommunfullmäktige ta ställning till idén den 17 juni.
Politik Sigtuna kommun ritar om kartan inför nästa val. Ett nytt valdistrikt tillkommer och tre andra justeras – allt för att följa reglerna om hur många röstberättigade som får finnas i ett distrikt, och för att göra det enklare för folk att ta sig till sin vallokal.
Blåljus Polisen varnar nu för en våg av bedrägerier riktade mot äldre personer i norra Storstockholm. Under de senaste dagarna har flera fall rapporterats i Sigtuna, Sollentuna och Upplands Väsby där personer blivit lurade att lämna ifrån sig bankkort, koder och andra värdesaker.