Foto: Magnus Granhagen

Bil körde av Måbyleden

En personbil körde av Måbyleden på onsdagskvällen.

Vid 21.20-tiden körde en bil av Måbyleden vid korsningen in till Broby. I samband med avåkningen kördes två lyktstolpar ner vid Gång- och cykelvägen. Föraren i bilen kunde ta sig ut för egen maskin och förhördes av polis när märsta.nu anlände till platsen. Lyktstolparna får lagas av väghållaren men elektriker fick kallas ut för att säkerställa att de inte är strömförande.

valet2026

Munkholmen och Valsta sticker ut i partiernas väljarstöd

Politik Inför höstens kommunval i Sigtuna har Newsworthy gått igenom hur stödet för partierna varierar mellan olika delar av kommunen. Bilden är tydlig: vissa områden är starka fästen för respektive parti, medan andra i princip är svaga zoner.

valet2026

(S) efterlyser samling för polisstation

Politik Socialdemokraterna i Sigtuna vill att kommunen ska bli ett eget lokalpolisområde. I en motion till kommunfullmäktige lyfter partiet behovet av ökad polisiär närvaro och ett närmare samarbete mellan polis och kommun.