Bil i diket på E4:an

En personbil har åkt av E4:an vid 17-tiden.

I det rådande snöovädret har flera olyckor inträffat runt om i länet och utanför Bålsta. Där en allvarlig masskrock inträffat. I kommunen har det än så länge varit lugnt. En bil rapporteras dock ha kört av E4 söder om Rosersberg i riktning mot Uppsala. Trafikläget är inte påverkat i nuläget.

Fortsatt hög nivå av viltolyckor i Sigtuna

Nyheter Sigtuna kommun har haft en tydlig ökning av viltolyckor under hösten. Totalt har 110 olyckor rapporterats hittills, vilket är betydligt fler än genomsnittet för samma period de senaste tio åren, enligt Newsworthy.

budget 2026

Sigtunas budget för 2026 antagen – satsningar och sänkt skatt

Politik Sigtuna kommunfullmäktige har antagit mål och budget för 2026. Beslutet innebär satsningar på kultur- och fritidsliv, renoveringar av idrottshallar och skolmiljöer samt fortsatta insatser för trygghet och integration. Samtidigt sänks kommunalskatten med 20 öre till 19,50 procent.