Foto: Bo Gränsjö

Bigander Möller till U16-SM

Sigtunabon Ludwig Bigander Möller till vardags i Arlanda IBK blev den ende från kommunen som spelar i Upplandslaget i USM.

Flera spelare från kommunen var med i Upplands U16-lag under hösten, nu när truppen fastställts till SM är det bara sigtunabon Ludwig Bigander Möller kvar. Bigander Möller spelar till vardags i RA19 (Rosersberg Arlanda 19) och går på NIU på Celciusskolan i Uppsala. Han har även spelat i H3 med Arlanda IBK och mött seniorspelare.

På torsdagen beger sig Uppland till Gävle för matcher mot Södermanland, Hälsingland och Värmland i Gävle. Första matchen spelas 3:e januari mot Södermanland som är favoriter till SM-seger.

EXTRA

Anthony Nyberg matchhjälte för Karlskoga

Ishockey Märstasonen Anthony Nyberg fick en oväntad chans i Hockeyallsvenskan – och tog den. När han vaktade målet mot Modo på söndagen svarade han för 17 räddningar på 18 skott och hyllades efteråt som matchhjälte.

Jesper Wahlberg kan bli Årets cyklist

Cykel Jesper Wahlberg från Märsta BMX är en av de 13 nominerade till utmärkelsen Årets cyklist 2025. Nu öppnar omröstningen där allmänheten kan vara med och påverka vilka som prisas.

damallsvenskan

Skånela tog viktig seger mot Redbergslid

Handboll Skånela vann med 29–27 i damallsvenskan efter en jämn och svängig match i Vikingahallen. I och med segern lämnade laget platsen under strecket och kliver upp på negativ kvalplats med tre omgångar kvar att spela.

Sigtunarännet planeras till den 15 februari

Sport Planeringen pågår inför årets Sigtunarännet. Trots en vinter som hittills inte varit optimal för skridskoåkning ser arrangören just nu förutsättningar för att kunna genomföra loppet.