Foto: Daniel Iskander

Biblioteken har stängts

Biblioteken i kommunen har stängts för besök för att minska smittspridningen i samhället.

Sedan tidigare har kommunen fattat beslut om att stänga ner offentliga verksamheter som bad. Nu har även beslut fattats av Kultur- och fritidsnämndens ordförande Lars Björling (SfS) gällande bibliotek, det gäller från 26/11 till 31/12. Det kommer att gå att låna böcker under perioden:
– Vi tittar på olika lösningar för att våra invånare ska kunna reservera och hämta ut låneböcker. För de i riskgrupp som inte har möjlighet att själva hämta reserverade böcker, kommer vi att utöka vår service ”boken kommer” vilket innebär att vi levererar böcker hem till dörren, uppger bibliotekschef Henrik Thureson.

Valsta kyrka fyller 50 år

Kulturnyheter Valsta kyrka, den yngsta av Märsta pastorats kyrkor, firar i år sitt 50-årsjubileum. Kyrkan byggdes 1975, mitt under en tid av nybyggaranda i stadsdelen Valsta. Med sin placering vid Valsta torg har den sedan starten haft en central roll i området.

SVT spelade in i Märsta för Arvinge okänd

Nöjesnyheter SVT Göteborgs program Arvinge okänd gjorde under måndagen inspelningar i Märsta. Programledaren Kattis Ahlström besökte juristen Christer Bjurestedt Linde på Murkelvägen, där delar av ett kommande avsnitt spelades in.

Märstarapparen 25 släpper ny singel

Nöjesnyheter Märstarapparen 25 är aktuell med nya singeln Bad Man, som släpptes den 8 augusti via EMI Sweden/Universal Music. Låten bjuder på tydliga afrobeatsinfluenser och följer upp sommarens tidigare släpp Wahala.

Sara Sandberg ställer ut i Sigtuna

Kulturnyheter Sara Sandberg som tidigare studerat på SSHL ställer ut på Plåt Pelles i höst: - Utställningen består ett flertal verk där fotografi kombineras med digitalt måleri och där djuren står i fokus för bildberättelsen. Med min fotokonst skapar jag bildvärldar fyllda av mystik, stillhet och nyfikenhet, berättar Sara.