Foto: Genrebild/märsta.nu

Biblioteken har öppnat igen

Biblioteken i kommunen öppnade upp för kortare besök förra veckan.

Förra veckan öppnade kommunens bibliotek upp för kortare besök. Biblioteken är enbart öppna för självservice och man kan inte sitta där för att studera och så vidare. Man kan förutom att låna böcker även låna dator, scanner eller kopiator. Om man är i riskgrupp så kan man få hemleverans av böcker. Märsta bibliotek har med anledning av att det endast är självservice utökat öppettiderna så att stängning är klockan 19 på vardagar och 15 på lördag.

Här kan du läsa mer om biblioteken

Valsta kyrka fyller 50 år

Kulturnyheter Valsta kyrka, den yngsta av Märsta pastorats kyrkor, firar i år sitt 50-årsjubileum. Kyrkan byggdes 1975, mitt under en tid av nybyggaranda i stadsdelen Valsta. Med sin placering vid Valsta torg har den sedan starten haft en central roll i området.

SVT spelade in i Märsta för Arvinge okänd

Nöjesnyheter SVT Göteborgs program Arvinge okänd gjorde under måndagen inspelningar i Märsta. Programledaren Kattis Ahlström besökte juristen Christer Bjurestedt Linde på Murkelvägen, där delar av ett kommande avsnitt spelades in.

Märstarapparen 25 släpper ny singel

Nöjesnyheter Märstarapparen 25 är aktuell med nya singeln Bad Man, som släpptes den 8 augusti via EMI Sweden/Universal Music. Låten bjuder på tydliga afrobeatsinfluenser och följer upp sommarens tidigare släpp Wahala.

Sara Sandberg ställer ut i Sigtuna

Kulturnyheter Sara Sandberg som tidigare studerat på SSHL ställer ut på Plåt Pelles i höst: - Utställningen består ett flertal verk där fotografi kombineras med digitalt måleri och där djuren står i fokus för bildberättelsen. Med min fotokonst skapar jag bildvärldar fyllda av mystik, stillhet och nyfikenhet, berättar Sara.