Besvärligt väglag i trafiken

En trafikolycka inträffade på Arlandaleden vid Nybygget, samtidigt varnar Trafikverket för besvärligt väglag.

Det råder besvärligt väglag i stora delar av länet, bland annat i Sigtuna kommun. Trafikverket har utfärdat halkvarning för väg 263 norr om Sigtuna, 255 norr om Tullen och E4:an norr om Måby. En trafikolycka har även inträffat vid Nybygget på Arlandaleden, två bilar har krockat. Bärgning kommer att ske under eftermiddagen.

Snö- och halkbekämpning sker på större vägar av Trafikverket. På kommunens vägar är det kommunen som sköter plogning och halkbekämpning.

Högsta sommarjobbslönerna finns i kommunen

Nyheter Sigtunas gymnasieungdomar hör till de som tjänar mest på sina sommarjobb – men det är inte särskilt många som faktiskt jobbar. Det visar nya siffror från Statistiska centralbyrån (SCB).

Förslag: Bygg en boulebana i Sätunaparken

Notiser En boende vid Sätunaparken vill att kommunen bygger en boulebana – något som många äldre i området skulle ha glädje av, menar personen bakom förslaget. Nu ska kommunfullmäktige ta ställning till idén den 17 juni.

Man åtalas för grovt olaga intrång på Arlanda

Nyheter En man åtalas nu för grovt olaga intrång efter att han nattetid den 25 maj obehörigt tagit sig in på flygplatsområdet vid Arlanda. Händelsen uppmärksammades först när mannen utlöste ett larm vid en dörr, vilket ledde till att säkerhetspersonal lokaliserade honom och ifrågasatte hans närvaro.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening