Olov Holst (M), kommunstyrelsens ordförande.Foto: Pressbild/Moderaterna

Besparingar att vänta 2019: Kan inte lova allt till alla

Budgetramarna för 2019 behandlas just nu i kommunen och de första tecknen för kommande år är att det väntas nya besparingar:- Vi kommer även fortsättningsvis vara tvungna att göra tuffa prioriteringar. Detta gäller samtliga partier, säger kommunstyrelsens ordförande Olov Holst (M).

Kommundirektören Christer Wikström har med tjänstemän på kommunledningskontoret tagit fram en preliminär budget för 2019, den ska nu ut på remiss till samtliga nämnder som efter sommaren kommer med synpunkter och förslag. Därefter ska det arbetas under hösten med en slutgiltig budget för 2019 som ska klubbas av fullmäktige i november.

Stora effektiviseringar
Siffrorna visar att i princip varje tvingas effektivisera, Barn- och ungdomsnämnden med 23,5 miljoner, Äldre- och omsorgsnämnden med 13 miljoner och Utbildnings- och arbetsmarknadsnämnden med 6,8 miljoner till 296 miljoner. Samtliga får samtidigt ökade anslag men har alltså effektiviseringsbeting över sig.

Men siffrorna är inte huggna i sten poängterar Olov Holst:
– Om man summerar verksamheternas ”önskelista” för 2019 vill man, preliminärt, ha ett tillskott på ca.152mkr. Det finns dock just nu bara utrymme för, preliminärt, 99mkr. Alltså en diff på ca.53mkr. DET är effektiviseringen. Alltså inte en minskning av verksamheternas befintliga ramar, utan en mindre ökning än de önskat sig så här i första läget, förklarar Olov Holst.

Högt kostnadsläge
Sigtuna kommun har också haft en nyinstiftad Utvecklingsavdelning som jämför Sigtuna med kringliggande kommuner och en första slutsats är att Sigtuna har ett högre kostnadsläge än andra kommuner utan att leverera bättre resultat i sina verksamheter:
– Skattebetalarnas pengar används med andra ord inte på rätt sätt. Vårt mål är att det ska bli tvärt om – vi ska ha hög kvalitet till en så låg kostnad som möjligt. Befolkningsprognosen för 2019 har också justerats ned lite vilket medför lägre skatteintäkter än beräknat, fortsätter Holst.

”Kan inte lova allt till alla”
Tuffa prioriteringar är något som både den sittande kommunledningen och eventuellt kommande kommer att få göra enligt Holst. Kostnadsläget är högt och man har inte råd med en nämnd som inte klarar sin budget, en konjunkturförändring eller en ränteuppgång:
– De eller det parti som i valrörelsen lovar allt till alla kommer garanterat tvingas svika sina vallöften efter valet. Pengarna räcker helt enkelt inte. Vi tycker det är bättre att vara ärliga med att vi inte kan lova allt till alla, men att sedan vara noggranna att hålla det vi lovar, menar Holst.

Fler barn drabbade av vräkning i Sigtuna kommun

Nyheter Under årets första halvår berördes sex barn av vräkningar i Sigtuna kommun. Fyra ärenden registrerades hos Kronofogden, där sex barn var folkbokförda på de aktuella adresserna. Ytterligare två barn, som inte var skrivna där, påverkades också.

Fågeltornet vid Fysingen renoveras

Notiser Renoveringsarbetet av fågeltornet vid Fysingen har påbörjats. Tornets bottenplatta ska åtgärdas och efter avslutat arbete blir tornet åter tillgängligt för fågelskådning.

Risk för skyfall i kommunen

Notiser SMHI har utfärdat en gul varning för skyfallsliknande regn i både Stockholm och Uppsala län, vilket inkluderar Sigtuna kommun. Varningen gäller från onsdag kväll den 10 september klockan 17.00 fram till natten mot torsdag klockan 03.00.

Förslag om rondell vid infarten till Til/Svalängen

Notiser Ett medborgarförslag om att anlägga en cirkulationsplats där Märstavägen ansluter till väg 263 kommer att behandlas i kommunstyrelsen. Förslaget anses dock besvarat eftersom kommunen inte har rådighet över väg 263, som är Trafikverkets ansvar.

ambulanskrisen

27 nya ambulanser till Stockholm – personalbrist kvarstår

Notiser Under sommaren har ambulanssjukvården i Stockholms län präglats av personalbrist och fordon som stått stilla. Som en del i att förbättra situationen har Region Stockholm köpt in 27 nya ambulanser som tas i bruk i oktober, rapporterar SVT Stockholm.