Foto: SVT/Twitter

Beslut i CAS: SOK behöver inte skicka Ngarambe till Paris

SOK behövde inte skicka Yolanda Ngarambe till OS efter beslut i CAS.

Den internationella skiljedomstolen Cas har friat Sveriges Olympiska Kommitté (SOK), som stämts av sex idrottare som inte blev uttagna till OS i Paris. Bland dessa sex fanns Yolanda Ngarambe, medeldistanslöpare från Märsta. SOK uttrycker tacksamhet för beslutet och påpekar att de följt gällande regler. Cas har fastställt att SOK har rätt att använda egna uttagningskriterier för OS. De stämmande idrottarna, fem friidrottare och en seglare, hävdade att SOK:s kriterier strider mot de olympiska stadgarna då de inte tagit ut idrottare som kvalificerat sig genom internationella kvalgränser.

Läs mer: Ngarambe stämmer SOK

Fotnot: artikeln uppdaterad 20.12, 20240731.

Planer på tälthall för fotboll i Midgårdsdalen avbryts

Fotboll I en skrivelse som Kommunstyrelseförvaltningen tagit fram föreslås att den påbörjade förstudien för en tälthall för fotboll i Midgårdsdalen avbryts. Beslutet grundar sig på flera praktiska och ekonomiska hinder som tidigt framkommit i processen.

hockeyettan

Wings nollades mot Borlänge

Ishockey Wings åkte på en tung förlust hemma mot Borlänge med 0–4 efter en match där gästerna visade sig vara det starkare laget.

Pantzar i VM-kvaltruppen

Basket Sigtunafostrade Melwin Pantzar är en av nyckelspelarna i det svenska herrlandslaget i basket, som nu laddar för nästa VM-kval. Pantzar, som till vardags spelar i spanska Bilbao, har hittills gjort 42 landskamper för Sverige.

EXTRA

Wings får uppskov med betalning till kommunen

Ishockey Wings HC får mer tid på sig att betala sina skulder till Sigtuna kommun. Kultur- och fritidsnämnden har beslutat att ge klubben ett års paus i avbetalningsplanen och skjuta upp årets hyresbetalning på 300 000 kronor till december 2025.