Region Stockholm har beslutat beslutet om att avskaffa tågvärdarna står kvar, något som Vänsterpartiet kritiserar: - Efter de senaste veckornas kaos i trafiken borde det vara uppenbart för alla inblandade att avvecklingen av tågvärdarna är ett stort misstag. Tyvärr förstår inte regionens styre det, uppger Anna Sehlin (V), gruppledare.
Vänsterpartiets gruppledare Anna Sehlin anser att beslutet att avskaffa tågvärdarna är fel. I samband med onsdagens sammanträde i Trafiknämnden fastställdes beslutet men som kompensation ska sex heltidstjänster tillföras för att stärka upp kundservice och säkerhet under en övergångsperiod.
Vänsterpartiet lade ett eget förslag om att helt stoppa avecklingen. Regionledningen och de borgerliga partierna röstade för det ursprungliga förslaget som de borgerliga partierna lade före valet i höstas men som nu alltså verkställts.
Lokförare har stannat hemma på grund av beslutet att avskaffa värdarna vilket lett till störningar i pendeltågstrafiken. – Vi kommer alltid stå på personalens och på resenärernas sida. Vi kan inte acceptera ekonomiska besparingar som går ut över säkerheten på det här viset, säger Anna Sehlin (V), oppositionsregionråd i Region Stockholm.
Nyheter Hyresgästföreningen i Sigtuna har fått en ny ordförande. Lola Svensson har nyligen tagit över rollen och redan hunnit engagera sig i flera frågor som rör hyresgäster i kommunen.
Blåljus Trafiken på pendeltågslinje 41 mellan Märsta och Rosersberg stoppades under onsdagskvällen på grund av ett olycksfall vid Märsta station. Ett omfattande räddningspådrag kallades till platsen med både polis, ambulans och ambulanshelikopter.
Politik Socialdemokraternas gruppledare Marie Axelsson riktar hård kritik mot den pågående byggnationen av det nya kultur- och aktivitetshuset i Valsta.
Politik Kommunstyrelsen i Sigtuna har beslutat att renovera Vikingahallen i Märsta. Beslutet togs vid sammanträdet den 12 maj och är en del av kommunens satsning på hälsa och välmående.
Blåljus En gräsbrand bröt ut på Hugingatan i Märsta under måndagskvällen. Larmet inkom klockan 21.39, och räddningstjänsten ryckte ut med högsta prioritet.
Blåljus Under vecka 18 registrerade polisen 119 brottsanmälningar i Sigtuna kommun. Drygt hälften av dessa gällde händelser som inträffade under veckan.
Blåljus Räddningstjänsten larmades på fredagskvällen till ett flerfamiljshus på Södergatan i Märsta efter att boende känt en ovanlig lukt i trapphuset.
Nyheter Sigtuna har den högsta andelen skuldsatta invånare i Stockholms län. En 39-årig man i kommunen har en skuld på 312 miljoner kronor hos Kronofogden – en av de största enskilda skulderna i landet, rapporterar Newsworthy.
Politik Liberalerna i Sigtuna kommun höll den 5 maj ett trygghetsmöte på ICA Kvantum Märsta, tillsammans med butikens ledning, Liberalernas rättspolitiske talesperson Martin Melin samt kommunpolitikerna Pernilla Bergqvist och Lars Naur. Syftet var att diskutera den otrygga situation som råder i och omkring butiken.