Foto: White Arkitekter/Sigtuna kommun

Beslut om Kultur- och Aktivitetscenter i Valsta

I gårdagens kommunfullmäktige, den 18 juni, beslutades det att bygga ett nytt kultur- och aktivitetscenter i Valsta. Centret ska bli en mötesplats med aktiviteter för barn och unga, och byggstarten är planerad till våren 2025.

Olov Holst (M), kommunstyrelsens ordförande, säger att detta beslut är ett stort steg framåt för Valsta. Centret ska skapa liv och rörelse på det idag ganska öde torget och därmed öka både trivseln och tryggheten i området.

Det nya centret ska innehålla olika verksamheter som bibliotek, aktivitetsrum, konsthall, mötesrum, föreningsliv och café. Aktiviteterna ska kunna anpassas efter behov och efterfrågan.

Annakarin Åkerblom, enhetschef för plan- och exploatering på Sigtuna kommun, hoppas att centret ska bli en uppskattad mötesplats för besökare från hela kommunen. Beslutet att anta detaljplanen är ett viktigt steg mot att förverkliga denna vision.

Läs mer: Protester mot kulturcenter

Sigtuna klarar EU:s nya krav på luftkvalitet

Nyheter Sigtuna kommun ligger under de nya gränsvärdena för luftföroreningar enligt EU:s kommande luftkvalitetsdirektiv. En analys från Hjärt-Lungfonden visar att halterna av partiklar och kvävedioxid i kommunen håller sig på godkända nivåer, vilket bidrar till bättre folkhälsa.

Fortsatt klar majoritet kvinnor som vabbar

Nyheter Föräldrar i Sigtuna fortsätter att dela vabben ojämställt. Under de senaste tolv månaderna stod männen för 38 procent av alla vabbdagar i kommunen – den lägsta andelen på över tio år, enligt Försäkringskassan.