I gårdagens kommunfullmäktige, den 18 juni, beslutades det att bygga ett nytt kultur- och aktivitetscenter i Valsta. Centret ska bli en mötesplats med aktiviteter för barn och unga, och byggstarten är planerad till våren 2025.
Olov Holst (M), kommunstyrelsens ordförande, säger att detta beslut är ett stort steg framåt för Valsta. Centret ska skapa liv och rörelse på det idag ganska öde torget och därmed öka både trivseln och tryggheten i området.
Det nya centret ska innehålla olika verksamheter som bibliotek, aktivitetsrum, konsthall, mötesrum, föreningsliv och café. Aktiviteterna ska kunna anpassas efter behov och efterfrågan.
Annakarin Åkerblom, enhetschef för plan- och exploatering på Sigtuna kommun, hoppas att centret ska bli en uppskattad mötesplats för besökare från hela kommunen. Beslutet att anta detaljplanen är ett viktigt steg mot att förverkliga denna vision.
Notiser Hösten 2026 slår JENSEN upp dörrarna till en ny grundskola för F–9 i Steninge, Sigtuna kommun. Skolan har redan väckt stort intresse och har närmare 500 elever i kö.
Blåljus Med båtsäsongen i full gång ökar även risken för stölder. Polisen uppmanar nu båtägare att vara extra vaksamma och ta till åtgärder för att förhindra brott.
Nyheter Antalet unga som kallas till mönstring ökar i takt med att värnplikten byggs ut. I år kallas 131 ungdomar från Sigtuna kommun, vilket motsvarar var sjätte 18-åring.
Blåljus Under vecka 10 registrerade polisen totalt 176 anmälningar om misstänkta brott i Sigtuna kommun. Av dessa rör 85 händelser som ska ha inträffat under samma vecka, medan övriga anmälningar gäller tidigare brott.
Blåljus Tre skarpa handgranater hittades i ett buskage nära en förskola i Märsta, enligt uppgifter till TV4 Nyheterna. Det var personal från förskolan som upptäckte föremålen och larmade polisen vid 15-tiden på onsdagen.