Eddaskolan i Valsta.Foto: Arkivbild

Beskedet: Ingen ska frysa på Eddaskolan

märsta.nu:s avslöjande om att det är kallt på Eddaskolan har nu tagits upp av kommunledningen: - Ingen ska behöva frysa, säger Pernilla Bergqvist (L), ordförande för Barn- och ungdomsnämnden.

Enligt en uppgiftslämnare till märsta.nu ska det ha varit kallt i lokaler på Eddaskolan i två års tid. Pernilla Bergqvist (L), ordförande i Barn- och ungdomsnämnden säger dock till märsta.nu att hon inte haft kännedom om saken:
– Att det skulle ha varit problem med kyla i Eddaskolan under två års tid är ingenting som kommit till min eller nämndens kännedom, skriver Bergqvist i ett mail till redaktionen.

Fem felanmälningar 2017
Hon skriver i mailet att det under 2016 sattes in två värmeluftspumpar för att komplettera elementen. Rikshem är fastighetsägare och kommunen har under 2017 gjort fem felanmälningar gällande inomhustemperaturen främst i matsal, slöjdsal eller idrottssal. Fyra av dessa ska ha sket i november och en i slutet av december.
– Under mellandagarna var värmeluftspumparna ur drift i matsalen. Kommunen har en kontinuerlig dialog med fastighetsägaren (Rikshem) som arbetat med att komma tillrätta med problematiken, uppger Bergqvist.

Följer upp fallet
Konkreta åtgärder som genomförts är att spola radiatorer och täta fönster, man har också skruvat upp inomhustemperaturen. Ingen ska behöva frysa, garanterar Bergqvist. Kommunens fastighetsavdelning kommer att följa upp fallet tillsammans med Barn- och ungdomsförvaltningen.

valet2026

Malm Kelfve tvåa på Moderaternas regionslista

Politik Anna Malm Kelfve finns med på Moderaternas lista till Region Stockholm för valkrets Nordväst. Hon är placerad på andra plats och är i dag ledamot i Trafikutskottet samt i regionfullmäktige. Även Mattias Askerson finns med på listan, på plats 7.

Fortsatt hög nivå av viltolyckor i Sigtuna

Nyheter Sigtuna kommun har haft en tydlig ökning av viltolyckor under hösten. Totalt har 110 olyckor rapporterats hittills, vilket är betydligt fler än genomsnittet för samma period de senaste tio åren, enligt Newsworthy.

budget 2026

Sigtunas budget för 2026 antagen – satsningar och sänkt skatt

Politik Sigtuna kommunfullmäktige har antagit mål och budget för 2026. Beslutet innebär satsningar på kultur- och fritidsliv, renoveringar av idrottshallar och skolmiljöer samt fortsatta insatser för trygghet och integration. Samtidigt sänks kommunalskatten med 20 öre till 19,50 procent.