Bara timmar efter att märsta.nu rapporterat om Borgmästarängen kommer besked om att den ska byggas om: - Det finns redan ett skarpt uppdrag från den Moderatledda kommunledningen att göra något åt Borgmästarängen, säger Kommunstyrelsens ordförande Olov Holst (M).
Sigtunabon Lina var upprörd över att hennes medborgarförslag om att göra om Borgmästarängen inte hanterats på snart två år. När kommunstyrelsens ordförande Olov Holst (M) läste märsta.nu:s artikel så reagerade han. – Det finns redan ett skarpt uppdrag från den Moderatledda kommunledningen att göra något åt Borgmästarängen, uppger han.
Pengar är budgeterade för en ombyggnad under 2018, hur det blir vid eventuellt maktskifte kan Holst inte uttala sig om. Projektet skulle ha genomförts redan i år men på grund av personalbrist så blev det inget.
Tanken är att det ska byggas en ny lekplats där och den plats som beskrevs som otrygg med buskar bakom tavlan ska öppnas upp så att den inte längre kan utnyttjas för ljusskygga aktiviteter säger Holst.
Politik Regeringen har beslutat att förstärka statsbidraget för kvalitetshöjande åtgärder i förskolan, och Sigtuna kommun får ta del av 22,7 miljoner kronor. Pengarna ska användas för att förbättra kvaliteten och skapa en mer likvärdig utbildning för barnen.
Nyheter Den 20 januari påbörjar 190 polisaspiranter sin sex månader långa praktik hos polisen i Region Stockholm. Av dessa placeras nio aspiranter i Lokalpolisområde Sollentuna, som omfattar kommunerna Sigtuna, Upplands Väsby och Sollentuna.
Nyheter En 21-årig man som åtalats för skjutning i Nacka påstår till sitt försvar att det var en man från Märsta som i själva verket avlossade skotten.
Politik På måndagen väntas Kommunstyrelsen klubba en ny avsiktsförklaring gällande Märsta station. Om avsiktsförklaringen blir verklighet kommer Sigtuna kommun finansiera 435 miljoner kronor av projektet.
Nyheter Strömavbrott är ovanliga i Sverige, men de kan skapa stora problem när de inträffar. Statistik från Energimarknadsinspektionen för 2023 visar att hushållen i Sverige i snitt drabbades av 1,4 strömavbrott under året, med totalt 88 minuter utan ström per hushåll.