Berusad kvinna omhändertagen på Arlanda flygplats efter att ha utgjort fara för sig själv och andra
En berusad kvinna omhändertogs av polisen på Arlanda flygplats efter att ha betett sig utåtagerande och utgjort en potentiell fara för både sig själv och andra resenärer. Händelsen inträffade ursprungligen vid Terminal 5 men kvinnan flyttade sig till Terminal 4 innan polisen hann anlända till platsen.
Polisen fick larm om den utåtagerande kvinnan vid 20:35 på lördagskvällen och reagerade omedelbart på situationen. Vid ankomst till Terminal 4, konstaterade polisen att kvinnan var kraftigt berusad och i ett tillstånd som kunde vara farligt för henne själv och omgivningen.
För att förhindra några potentiella farliga situationer och för att se till kvinnans säkerhet, beslutade polisen att omhänderta henne för tillnyktring. Hon fördes till polisstationen där hon skulle få möjlighet att nyktra till under övervakning.
Nyheter Enligt ett pressmeddelande från Riksdagens ombudsmän (JO) har Vård- och omsorgsnämnden vid flera tillfällen avslagit en ansökan om personlig assistans enligt LSS, trots att förvaltningsrätten upprepade gånger slagit fast att den enskilde hade rätt till insatsen och återförvisat ärendet för att bara pröva omfattningen av behovet.
Notiser Försvarsmaktens tjänstehund Terro, som försvann från övningsfältet i Rosersberg utanför Märsta på tisdagen vid 14-tiden, har nu hittats. Hunden lokaliserades under onsdagen i närområdet och kunde tas om hand av personal från Försvarsmakten.
Nyheter Uppdrag Gransknings program om Sigtuna kommun släpptes under onsdagsmorgonen. Programmet handlar om att konsultkostnader köpts in och att tjänstemän fått sluta. En konsekvens av ökade konsultkostnader ska ha blivit sänkt värme i lokaler.
Notiser Trygghetsvandringar genomförs regelbundet i Märsta centrum för att upptäcka brister i utemiljön och stärka tryggheten. Kommunen och fastighetsägare går tillsammans igenom områden där belysning, sikt och ordning behöver förbättras.
Blåljus Strax före midnatt larmades polis till Sätunaområdet med anledning av skottlossning mot en bil. En man har gripits misstänkt för bland annat mordförsök.
Nyheter Nästa vecka väntas minusgrader och snö i länet. Trafikverket förbereder därför intensifierad snöröjning och halkbekämpning på de större vägarna i kommunen. Vägar med mycket trafik prioriteras först, bland annat E4/Uppsalavägen, E20, E18 samt viktiga bussstråk och vägar till industriområden.
Nyheter Från den 1 december 2025 träder nya regler för bygglov i kraft. Syftet är att göra det enklare och tydligare för dig som ska bygga eller göra förändringar på din fastighet.
Nyheter Allt fler ungdomar i Sverige gör värnplikt. Under 2025 påbörjar 8 250 personer sin grundutbildning, vilket är 830 fler än året innan. Ökningen följer riksdagens beslut om att successivt stärka försvaret de kommande åren.