Foto: Polisens Förundersökningsmaterial

Belkaid kan ha varit hjärnan bakom Pariattackerna

Mer information kommer nu fram om terroristen Mohammed Belkaid som bodde på Tingvalla och belgiska åklagare tror att han var en av hjärnorna bakom attentaten i Paris.

I september 2015 stoppades Mohammed Belkaid vid en vägspärr i Österrike, i bilen satt även Salah Abdeslam som anses vara hjärnan bakom attackerna i Paris senare samma år. Men nu tror terrorexperter att Belkaid kan ha haft en mer framträdande roll för attentaten i Paris än vad man tidigare har trott. Terror- och jihadexperten Pieter Van Ostaeyen säger enligt Expressen att Abdeslam bara var en bricka i spelet. Detaljer pekar på att det var Belkaid som var drivande, bland annat att ett av de första meddelandena som skickades mellan terroristerna var från Belkaids nummer. Experten tror dock inte att man kunde gjort något annorlunda i Sverige för att kartlägga Belkaid även om det fanns varningssignaler i hans sätt att leva.

Hade skulder till SATS och SL
2013 åtalades han för att ha burit kniv och stulit en plånbok av en person på Ikea i Barkarby. Hans försvarare Monika Zytomierska Nisell berättar för Expressen att Belkaid var glad då han försattes på fri fot efter förhandlingarna. Men redan ute på parkeringen plockades han in igen för att avtjäna ett gammalt straff. 2014, samma år som han gick med i IS, var kronofogden på jakt efter honom för två skulder till SATS Sportsclub och SL. Då de inte fick tag i honom så lades ärendena ner. Belgiska åklagare har meddelat att Belkaid gav terroristerna i Frankrike logistiskt stöd till de kommandon av bombningarna i Paris. Han använde en falsk identitet, ”Samir Bouzid”.

Högsta sommarjobbslönerna finns i kommunen

Nyheter Sigtunas gymnasieungdomar hör till de som tjänar mest på sina sommarjobb – men det är inte särskilt många som faktiskt jobbar. Det visar nya siffror från Statistiska centralbyrån (SCB).

Förslag: Bygg en boulebana i Sätunaparken

Notiser En boende vid Sätunaparken vill att kommunen bygger en boulebana – något som många äldre i området skulle ha glädje av, menar personen bakom förslaget. Nu ska kommunfullmäktige ta ställning till idén den 17 juni.

Man åtalas för grovt olaga intrång på Arlanda

Nyheter En man åtalas nu för grovt olaga intrång efter att han nattetid den 25 maj obehörigt tagit sig in på flygplatsområdet vid Arlanda. Händelsen uppmärksammades först när mannen utlöste ett larm vid en dörr, vilket ledde till att säkerhetspersonal lokaliserade honom och ifrågasatte hans närvaro.

sommarlov

Mängder av aktiviteter i kommunen under sommarlovet

Ung & Student Sigtuna kommun har ett stort utbud av aktiviteter för barn och unga under sommarlovet 2025. I Märsta, Valsta, Sigtuna och Rosersberg arrangeras kostnadsfria eller subventionerade aktiviteter genom kulturförvaltningen, fritidsgårdarna, biblioteken och lokala föreningar.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening