Foto: Polisens Förundersökningsmaterial

Belkaid kan ha varit hjärnan bakom Pariattackerna

Mer information kommer nu fram om terroristen Mohammed Belkaid som bodde på Tingvalla och belgiska åklagare tror att han var en av hjärnorna bakom attentaten i Paris.

I september 2015 stoppades Mohammed Belkaid vid en vägspärr i Österrike, i bilen satt även Salah Abdeslam som anses vara hjärnan bakom attackerna i Paris senare samma år. Men nu tror terrorexperter att Belkaid kan ha haft en mer framträdande roll för attentaten i Paris än vad man tidigare har trott. Terror- och jihadexperten Pieter Van Ostaeyen säger enligt Expressen att Abdeslam bara var en bricka i spelet. Detaljer pekar på att det var Belkaid som var drivande, bland annat att ett av de första meddelandena som skickades mellan terroristerna var från Belkaids nummer. Experten tror dock inte att man kunde gjort något annorlunda i Sverige för att kartlägga Belkaid även om det fanns varningssignaler i hans sätt att leva.

Hade skulder till SATS och SL
2013 åtalades han för att ha burit kniv och stulit en plånbok av en person på Ikea i Barkarby. Hans försvarare Monika Zytomierska Nisell berättar för Expressen att Belkaid var glad då han försattes på fri fot efter förhandlingarna. Men redan ute på parkeringen plockades han in igen för att avtjäna ett gammalt straff. 2014, samma år som han gick med i IS, var kronofogden på jakt efter honom för två skulder till SATS Sportsclub och SL. Då de inte fick tag i honom så lades ärendena ner. Belgiska åklagare har meddelat att Belkaid gav terroristerna i Frankrike logistiskt stöd till de kommandon av bombningarna i Paris. Han använde en falsk identitet, ”Samir Bouzid”.

Bilbrand skapade köer mot Arlanda

Blåljus En brand i en personbil vid avfarten från E4 mot Arlanda skapade köer mot flygplatsen på onsdagsmorgonen. Vid 07.40 var bilen bärgad och samtliga körfält öppnades igen.

Stor risk för gräsbrand under onsdagen

Notiser Det råder stor till mycket stor risk för gräsbrand i snöfria områden under onsdagen den 4 mars mellan klockan 11.00 och 19.00. Varningen omfattar östra Svealand, där Sigtuna kommun ingår.

Lodjursjakten stoppas

Nyheter Lodjursjakten i länet stoppas tills vidare efter beslut den 27 februari. Därmed kan den licensjakt som Länsstyrelsen i Stockholms län beslutat om inte starta den 1 mars som planerat.