I februari gick Sigtuna Melodifestival i Kulturum, en musiktävling för personer med funktionsnedsättning.
Kulturum var fullsatt 22:a februari då Sigtuna Melodifestival arrangerades. Femton deltagare sjöng och Jeanette Leinonen samt Johnny Duvert var konferencierer för fjärde året i rad. Jeanett Leinonen berättar för märsta.nu att bjöds på en blandad kompott av musik från schlager till ballader, pop och country. Gästdomare var Sofia Källgren och Jakob Stadell som har bred erfarenhet av musikkunskap från både melodifestival och musikaler.
Vann gjorde Belinda Nicolini med låten ”Älska mig”. Tack vare att många företag var med och sponsrade kunder tävlingen hålla en hög standard hela kvällen, berättar Jeanette Leinonen.
Kulturnyheter Sigtuna kommun har utsett årets mottagare av kultur- och fritidspriserna. Kulturpriset 2025 går till Anna Forster och utmärkelsen Årets ungdomsledare till Rebecka Johannesson.
Kulturnyheter Hanne Stichel, tidigare församlingsledare i Märsta pastorat, har nu mottagits som kyrkoherde i Ljusnans pastorat. Mottagningen hölls av biskop Karin Johannesson under högmässan i Ljusdals kyrka den 29 mars.
Kulturnyheter Hannah Rydstedt Nencioni lämnar sitt uppdrag som kultur- och fritidsförvaltningens chef i Sigtuna kommun och blir ny förvaltningschef i Enköpings kommun.
Nöjesnyheter Musiken blev ett sätt att hantera svåra perioder – och en väg framåt. För Lion har skrivandet och skapandet öppnat dörren till en egen karriär, trots stora utmaningar i vardagen.
Nöjesnyheter Den populära barnföreställningen Babblarna & Klonks Klapp-kalas kommer till Märsta den 3 april 2027. Föreställningen spelas på Kulturumteatern.
Kulturnyheter Ett konstprojekt i Sigtuna samlar utrikesfödda kvinnor för att mötas, skapa konst och prata om frågor som demokrati, identitet och tillhörighet.
Nöjesnyheter Sigtunasonen Vilhelm Buchaus, 24, slutade trea i den femte deltävlingen av Melodifestivalen med låten ”Hearts don’t lie”. Trots det gick han inte vidare till finalkvalet.
Kulturnyheter Förra veckan var det Philip Strand som medverkade tillsammans med Smash into pieces. Denna vecka är det Vilhelm Buchaus som har ett eget bidrag i Sundsvall.
Kulturnyheter Smash Into Pieces kvalificerade sig till finalen i Melodifestivalen med låten Hollow vid den fjärde deltävlingen i Malmö, och med på scen som körsångare var Sigtunabon Philip Strand, uppger källor vid ett flertal medier.