Foto: Pressbild

Beijer Bygghandel köper upp Bygg-Ole

Bygg-Ole i Odensala går ihop med Beijer Byggmaterial men kommer att behålla sitt namn även efter sammanslagningen

Beijer Byggmaterial köper upp fyra av Bygg-Oles anläggningar i Stockholmsområdet, bland annat Odensala. De fyra byggvaruhusen ligger strategiskt bra till enligt ett pressmeddelande från Beijer byggmaterial och kunder kan nu få närhet till byggvaruhus oavsett vart i Stockholm man befinner sig,

Sedan tidigare har Beijer en logistikhub i Arlandastad.
– Vi har fört en dialog med Bygg-Ole som vi kommit i hamn med vilket gör oss till Stockholms starkaste spelare. Vi kompletterar varandra mycket väl både kulturellt, strategimässigt och geografiskt. Nu ska vi tillsammans bygga vidare på dessa styrkor och skapa Stockholms starkaste kundmagnet för byggproffs och hemmaproffs, säger Geir Thomas Fossum, CEO Beijer Byggmaterial.

Från V75 till V85 – hästspelets stora omstart

Partner I oktober förra året försvann ett spelkoncept som präglat svenska lördagar i över tre decennier. V75 är borta, ersatt av V85. Det är mer än ett namnbyte – det är ett svar på djupgående förändringar i hur Sverige spelar.

Tapwell etablerar logistik i Rosersberg

Näringsliv Tapwell flyttar sin logistik till Rosersberg. Bolaget har tecknat ett långsiktigt avtal om drygt 4 000 kvadratmeter i en fastighet som ägs av Prologis. Inflyttning planeras till 1 juni 2026.