Personal på Hörnstenen i ValstaFoto: Insändarbild

Behandlingshem i Valsta ger hopp för missbrukare

Behandlingshemmet Hörnstenen har flyttat sin verksamhet från Tingvalla till Valsta: - Hörnstenen är inte ett regelrätt behandlingshem men det händer att man i praktiken kommit att fungera också så, personalen har 100-150 års ackumulerad erfarenhet inom området, berättar Håkan i personalen.

Tillväxtverket har beviljat Hörnstenen en ”tillväxtcheck” för att utveckla sin verksamhet. Hörnstenen är en del av LP Kamrat och finns i hela landet, det är en förening som tar ansvar för alla under behandling och att man även följer upp dem efteråt.
– Våra gäster/boende är till 90 procent före detta missbrukare, en kan ha pension, någon annan arbetar medan en tredje kanske får bistånd från Socialtjänsten i sin hemkommun. Vi har 13 rum, massor med gemensamma utrymmen, stort kök, personal osv, berättar Håkan på Hörnstenen.

Håkan kommer själv från ett livsöde med långvarigt narkotikamissbruk i bagaget, han lyckades bli fri tack vare Hörnstenen:
– Efter det utbildade jag mig till civilekonom och är även numera programmerare. Hörnstenens hem vilar på kristen grund men det är var och ens privata angelägenhet vilken livsåskådning man anammar, säger han.

Boendet har funnits i Märsta sedan 2008 och hette tidigare Tingvallahemmet. Sedan 2018 är det Hörnstenen som gäller. Idag håller de till på Mjölnergatan i Valsta. LP Vännernas Kamratförening tog över driften i mars 2017.

Blottare vid Rosersbergs station

Blåljus En man ska ha onanerat öppet vid Rosersbergs station på torsdagsförmiddagen. Polisen larmades till platsen och en anmälan om sexuellt ofredande är upprättad.

312 viltolyckor i kommunen under 2024

Nyheter Under 2024 rapporterades 312 viltolyckor i Sigtuna kommun, vilket motsvarar 15 olyckor per 1 000 bilar. Siffran placerar kommunen under länstoppen, där Norrtälje har flest olyckor med 37 per 1 000 bilar, följt av Nynäshamn, Ekerö och Nykvarn.

Beredskapsdag i Märsta centrum nästa lördag

Nyheter Nästa lördag är det dags för Trygghets- och beredskapsdagen i Märsta centrum. Temat i år är ”Du är en del av Sveriges totalförsvar” – och det blir en dag fylld med aktiviteter för hela familjen.

SL tar över busstrafiken i Sigtuna kommun

Politik Från sommaren 2029 tar SL över busstrafiken i Sigtuna och Upplands Väsby. Det blir första gången sedan 1990-talet som kollektivtrafiken inte körs av ett privat bolag, rapporterar SVT Stockholm.

Dags att nominera till Arkitekturpriset

Nyheter Nu kan invånare, företag och föreningar lämna in förslag till årets arkitekturpris i Sigtuna kommun. Priset delas ut för att uppmärksamma byggnader och platser som bidrar till en god livsmiljö och stimulerar samtalet om arkitektur.

Ungdomsarbetslösheten stiger i kommunen

Nyheter Efter mer än ett års nedgång stiger nu arbetslösheten bland unga i Sigtuna kommun. Enligt Arbetsförmedlingens färska statistik ökar både ungdoms- och totalarbetslösheten i kommunen.

Fler barn drabbade av vräkning i Sigtuna kommun

Nyheter Under årets första halvår berördes sex barn av vräkningar i Sigtuna kommun. Fyra ärenden registrerades hos Kronofogden, där sex barn var folkbokförda på de aktuella adresserna. Ytterligare två barn, som inte var skrivna där, påverkades också.