Foto: Genrebild/Daniel Iskander

Begränsad tågtrafik mellan Märsta-Uppsala

Det råder begränsad trafik mellan Uppsala-Märsta på grund av brand i ett ställverk.

Det har brunnit i ett ställverk söder om Knivsta vilket orsakar tekniska fel i tågtrafiken mellan Uppsala-Stockholm, det påverkar även trafik som går via Märsta till och från Uppsala och Stockholm. Prognos saknas för när trafiken kan återgå till det normala igen, det kan dock dröja flera dagar.
– Tidigare trodde vi att det var ett ställverk, men det rör sig om en signalbod, ett skåp där signaler går ut till tågen. Det är svårt att säga om det rör sig om flera veckor eller några dagar, säger Felicia Danielsson, presskommunikatör på Trafikverket, till SVT

Sigtuna utan pris på Arkitekturgalan

Notiser Sigtuna kommun nådde inte hela vägen fram när Sveriges Arkitekter delade ut priset Landmärket för årets bästa utemiljö. Projektet Hamnplan i Sigtuna var nominerat, men priset gick till Framnäs strandpark i Lidköping.

Ökad skyddsjakt på vildsvin i Eneby och väg 263

Notiser Sigtuna kommun ökar arbetet med skyddsjakt för att minska problemen med vildsvin. Insatserna sker bland annat i området kring Eneby och längs väg 263, där skador och risker i trafiken pekas ut som särskilt stora.