Foto: Genrebild/Daniel Iskander

Begränsad tågtrafik mellan Märsta-Uppsala

Det råder begränsad trafik mellan Uppsala-Märsta på grund av brand i ett ställverk.

Det har brunnit i ett ställverk söder om Knivsta vilket orsakar tekniska fel i tågtrafiken mellan Uppsala-Stockholm, det påverkar även trafik som går via Märsta till och från Uppsala och Stockholm. Prognos saknas för när trafiken kan återgå till det normala igen, det kan dock dröja flera dagar.
– Tidigare trodde vi att det var ett ställverk, men det rör sig om en signalbod, ett skåp där signaler går ut till tågen. Det är svårt att säga om det rör sig om flera veckor eller några dagar, säger Felicia Danielsson, presskommunikatör på Trafikverket, till SVT

Högsta sommarjobbslönerna finns i kommunen

Nyheter Sigtunas gymnasieungdomar hör till de som tjänar mest på sina sommarjobb – men det är inte särskilt många som faktiskt jobbar. Det visar nya siffror från Statistiska centralbyrån (SCB).

Förslag: Bygg en boulebana i Sätunaparken

Notiser En boende vid Sätunaparken vill att kommunen bygger en boulebana – något som många äldre i området skulle ha glädje av, menar personen bakom förslaget. Nu ska kommunfullmäktige ta ställning till idén den 17 juni.

Man åtalas för grovt olaga intrång på Arlanda

Nyheter En man åtalas nu för grovt olaga intrång efter att han nattetid den 25 maj obehörigt tagit sig in på flygplatsområdet vid Arlanda. Händelsen uppmärksammades först när mannen utlöste ett larm vid en dörr, vilket ledde till att säkerhetspersonal lokaliserade honom och ifrågasatte hans närvaro.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening