Foto: Trafikverket

Fyra till sjukhus när lastbil och bilar krockade

En lastbil och två bilar var inblandade i trafikolyckan på E4:an norrgående under tisdagen.

Sedan klockan 14 är det begränsad framkomlighet på E4:an norrgående mellan Väsby-Märsta efter en olycka strax efter Stora Wäsby. Minst en lastbil och flera andra fordon är inblandade. Även på E4:an södergående har det inträffat en incident där en lastbil nu står strax efter påfarten från Märsta med punktering. Framkomlighetsproblemen väntas pågå till tidigast 16.00. Fyra personer skadades i samband med olyckan och fick föras till sjukhus.

Stor risk för gräsbrand under fredagen

Notiser SMHI varnar för risk för gräsbrand i Sigtuna kommun och övriga Svealand under fredagen. Risken är stor eller lokalt mycket stor i de snöfria områdena mellan klockan 11.00 och 16.00.

Sju av tio kan få skyddplats i kommunen

Notiser I Sigtuna kommun finns 269 skyddsrum med totalt omkring 37 100 platser, vilket motsvarar cirka 70 procent av kommunens invånare. Nu ska fler skyddade utrymmen identifieras i källare, garage och vägtunnlar, rapporterar Newsworthy.

EXTRA

Förslag om ny idrotts- och eventarena på Midgårdsfältet

Politik Kommunledningen har lagt ett förslag om att bygga en ny idrotts- och evenemangsarena på Midgårdsfältetet. Beslut fattas på kommunstyrelsen i mitten av april: - Sigtuna kommun ska skapa goda förutsättningar som möjliggör en meningsfull fritid för invånarna och tack vare den starka ekonomi som vi skapat kan vi nu göra det här, säger Mattias Askerson (M), kommunstyrelsens ordförande, till märsta.nu

Mordet i Sigtunafjärden

Man omhäktad för mordet i Sigtunafjärden

Notiser En 50-årig man sitter fortsatt häktad, misstänkt för mordet på en kvinna som hittades död i Sigtunafjärden i januari 2015. Beslutet fattades av Attunda tingsrätt.