Polis har spärrat av utanför en butik på Hammargatan/ValstavägenFoto: Jamshid Jamshidi
Skotthål på fastighetenFoto: Jamshid Jamshidi
Foto: Jamshid Jamshidi
Foto: Jamshid Jamshidi
Flera ambulanser på Vikingavägen
Foto: Jamshid Jamshidi
Skotthål på fastighetenFoto: Jamshid Jamshidi
Skotthål på fastighetenFoto: Jamshid Jamshidi
Foto: Jamshid Jamshidi
Polisens kriminalteknikerFoto: Jamshid Jamshidi
Foto: Jamshid Jamshidi
Foto: Jamshid Jamshidi
Foto: Jamshid Jamshidi

Flera gripna efter skottlossningen i Valsta

Polis larmades till Valstavägen med anledning av en skottlossning och en stor insats med flera poliser, ambulanser och helikopter sökte efter gärningsmän. Händelsen rubriceras som mordförsök.

En skottlossning inträffade på Valstavägen vid 17.30-tiden på torsdagen. En butiksinnehavare berättar för märsta.nu att två personer gått fram till två andra och försökt råna dem med vapen. Skott ska även ha avlossats mot personerna men träffade butiksfönstret.

Polisen fick först in ett stort antal samtal om att smällar hörts i området varpå en stor insats kommenderades till Valsta, Tingvalla och Märsta. En helikopter hovrade även lågt över Tingvalla/Valstaområdet och flera hundpatruller sökte i området.
– Det finns en hel del vittnen, säger Carina Skagerlind vid polisens ledningscentral.

Utreds som mordförsök
Vid 19-tiden meddelas att en förundersökning gällande mordförsök har inletts, polisen spärrade av området och kallade på tekniker som jobbade på plats för att samla in bevis.
– Vi har inlett den förundersökningen och vi har konstaterat en skottlossning, det finns ju en målsägande som man skjutit emot men dock inte skadats, säger Carina Skagerlind.
Vilka fynd har ni gjort på platsen?
– De fynd man gjort kommenter jag inte då det ingår i förundersökningen.

Flera gripna
Två personer som misstänks vara inblandade i händelsen greps av polis kring klockan 19.20. Exakt vad som lett fram till gripandet vill Skagerlind inte kommentera. Hon vill heller inte kommentera om personerna greps i anslutning till brottsplatsen.
– Platsen de greps berättar jag inte, de är gripna för någon typ av inblandning och exakt vad det är vill jag inte gå in på.
Är det vittnesuppgifter som lett till gripandet?
– Vi kan säga att vi har olika uppgifter som tyder på att de kan ha med saken att göra men de uppgifterna kan jag inte berätta. Vi jobbar fortfarande med ärendet så jag vill inte berätta så mycket, men det finns en del frågetecken som vi ska reda ut.

Under natten mot fredag bedrev polisen en stor insats i centrala Märsta för att slå till mot en bostad. Insatsen har koppling till mordförsöket och man ska bland annat utföra en husrannsakan.

Skottlossning i Valsta from Daniel Iskander on Vimeo.

Vet du mer? Kontakta redaktionen! 

312 viltolyckor i kommunen under 2024

Nyheter Under 2024 rapporterades 312 viltolyckor i Sigtuna kommun, vilket motsvarar 15 olyckor per 1 000 bilar. Siffran placerar kommunen under länstoppen, där Norrtälje har flest olyckor med 37 per 1 000 bilar, följt av Nynäshamn, Ekerö och Nykvarn.

Beredskapsdag i Märsta centrum nästa lördag

Nyheter Nästa lördag är det dags för Trygghets- och beredskapsdagen i Märsta centrum. Temat i år är ”Du är en del av Sveriges totalförsvar” – och det blir en dag fylld med aktiviteter för hela familjen.

SL tar över busstrafiken i Sigtuna kommun

Politik Från sommaren 2029 tar SL över busstrafiken i Sigtuna och Upplands Väsby. Det blir första gången sedan 1990-talet som kollektivtrafiken inte körs av ett privat bolag, rapporterar SVT Stockholm.

Dags att nominera till Arkitekturpriset

Nyheter Nu kan invånare, företag och föreningar lämna in förslag till årets arkitekturpris i Sigtuna kommun. Priset delas ut för att uppmärksamma byggnader och platser som bidrar till en god livsmiljö och stimulerar samtalet om arkitektur.

Ungdomsarbetslösheten stiger i kommunen

Nyheter Efter mer än ett års nedgång stiger nu arbetslösheten bland unga i Sigtuna kommun. Enligt Arbetsförmedlingens färska statistik ökar både ungdoms- och totalarbetslösheten i kommunen.

Fler barn drabbade av vräkning i Sigtuna kommun

Nyheter Under årets första halvår berördes sex barn av vräkningar i Sigtuna kommun. Fyra ärenden registrerades hos Kronofogden, där sex barn var folkbokförda på de aktuella adresserna. Ytterligare två barn, som inte var skrivna där, påverkades också.