Ett föremål som hittades i säkerhetskontrollen på Arlanda visade sig vara en attrapp.
Polis kallades till säkerhetskontrollen på Arlanda vid 12.30-tiden efter att ett misstänkt farligt föremål hittades, i kontrollen såg det ut sim en handgranat. Resenären uppgav i kontrollen att det var en attrapp som använder i samband med förelösningar. Polis fick kontrollera föremålet och kom också fram till att det var en attrapp. Resenären fick checka in föremålet innan hon fick resa vidare.
Notiser Fem personer döms för grov narkotikasmuggling efter att ett paket med möbler visat sig innehålla stora mängder cannabis. Försändelsen stoppades på Arlanda i oktober.
Politik Oppositionsregionrådet Kristoffer Tamsons (M) i Region Stockholm lämnar politiken i samband med höstens val. Det skriver han i ett inlägg på Facebook.
Nyheter Rosersberg blir en av de första platserna i landet där särskilda avdelningar för barn och unga inom Kriminalvården ska startas. Planen är att verksamheten ska vara i drift från den 1 juli 2026.