Foto: Arkiv/Jamshid Jamshidi

Bedrägerier mot äldre fortsätter – polisen varnar för nya försök

Bedrägerier riktade mot äldre fortsätter att rapporteras i Stockholms län, däribland Sigtuna kommun.

Enligt polisen ringer okända personer upp äldre och utger sig för att representera banker, försäkringsbolag, larmbolag eller till och med polisen. Syftet är att komma över personlig information.

Uppringarna försöker ofta få den äldre att logga in med bank-id eller lämna ifrån sig bankkort och kod, ibland genom att påstå att någon ska komma hem och hämta kortet. I vissa fall börjar försöket med ett sms där mottagaren felaktigt informeras om ett lån eller annan misstänkt aktivitet, följt av en uppmaning att ringa ett angivet nummer.

Polisen betonar att de som ringer ofta låter övertygande och beskriver situationen som ett sätt att “skydda” den uppringda. Myndigheten uppmanar alla att prata med anhöriga och vänner om risken för bedrägerier. Rådet är tydligt: lämna aldrig ut kort eller kod, och logga inte in med bank-id på uppmaning av någon som ringer. Lägg på luren direkt om något känns misstänkt.

Lokala liberaler på landsmötet i Karlstad

Politik Liberalerna i Sigtuna – Lars Naur, Helen Kavanagh Berglund och Bo Danielsson – deltar under hela dagen på partiets landsmöte för att rösta, debattera och bevaka frågor som påverkar både partiet nationellt och utvecklingen i Sigtuna kommun.

video

Bolid över Rosersberg

Nyheter En så kallad bolid drog in över Rosersberg under natten. Fenomenet kunde skådas strax före midnatt på fredagen.