Foto: Genrebild/Daniel Iskander
Pernilla Bergqvist (L)Foto: Pressbild

Barns omsorgstid påverkas inte av arbetslöshet hos förälder

Om vårdnadshavare drabbas av arbetslöshet under rådande coronakris så kommer barnen omsorgsplats på förskola inte att påverkas.

Ett beslut i Barn- och utbildningsnämnden innebär att att barn inte kommer drabbas av minskad omsorgstid i förskolan om föräldern blir arbetslös. En tillfällig ändring av vistelsetiden träder i kraft vilket gäller barn som har en befintlig placering under 2020. Från 2021 gäller ordinarie regler:
– Barn som har en plats på förskola eller fritids ska inte drabbas av att föräldrarna blir arbetslösa under den rådande pandemin. Det är viktigt att barnen får fortsätta komma till förskolan eller fritids som en trygghet och en normalitet i sin vardag. Det är många familjer som drabbas hårt av effekterna av pandemin och därför är det särskilt viktigt att barnen rätt till förskola och fritidshem upprätthålls, säger Pernilla Bergqvist(L), ordförande i Barn- och ungdomsnämnden i Sigtuna kommun

valet2026

Munkholmen och Valsta sticker ut i partiernas väljarstöd

Politik Inför höstens kommunval i Sigtuna har Newsworthy gått igenom hur stödet för partierna varierar mellan olika delar av kommunen. Bilden är tydlig: vissa områden är starka fästen för respektive parti, medan andra i princip är svaga zoner.

valet2026

(S) efterlyser samling för polisstation

Politik Socialdemokraterna i Sigtuna vill att kommunen ska bli ett eget lokalpolisområde. I en motion till kommunfullmäktige lyfter partiet behovet av ökad polisiär närvaro och ett närmare samarbete mellan polis och kommun.