Jonatan Alfvén tar nästa steg i sitt arbete mot barnsexhandel. Foto: VinterExtra
Barnrättskämpen flyttar från Märsta till Indien
Jonatan Alfvén har nu lämnat Märsta och flyttat till Indien för att arbeta med organisationen LoveNepal mot barnsexhandel.
märsta.nu har tidigare berättat om Jonatan Alfvén från Märsta och hans engagemang för organisationen LoveNepal. LoveNepal arbetar för att motverka barnsexhandel i Nepal men även Indien. I början av augusti flyttade Jonathan från Märsta till Indien för att arbeta på heltid för saken.
Under en kort periods är han nu hemma i Sverige igen och han passade på att prata med Radio Stockholm om sitt engagemang. Där berättar han om hur hans engagemang började när han var 19 år gammal i samband med en resa till Nepal. Jonatan har även av Aftonbladets nominerats till Svenska Hjältar.
Notiser Ett omfattande strömavbrott inträffade i delar av Sigtuna under tisdagsmorgonen. Avbrottet pågick mellan klockan 05.00 och 05.30 och berörde tusentals hushåll och verksamheter i området.
Nyheter Just nu skickar Polisen ut årets trygghetsmätning till invånare i Sigtuna kommun. Har du fått enkäten i brevlådan? Då kan dina svar påverka tryggheten där du bor.
Nyheter Midsommar är en av årets största resehelger och många väljer bilen för att ta sig till firanden utanför hemorten. Det innebär att trafiken ökar på flera stora vägar i landet – särskilt inför helgen.
Nyheter Sigtuna kommun noterar i maj den lägsta ungdomsarbetslösheten sedan februari 2020. Det visar den senaste månadsstatistiken från Arbetsförmedlingen.
Notiser SMHI har utfärdat en varning för hög brandrisk i skog och mark under fredagen den 14 juni. I Sigtuna kommun gäller varningen för samtliga delar av kommunen – med undantag för de västra områdena, väster om Garnsviken.
Nyheter Sommarlovet är här och med det fylls Sigtunas strandbad av både badsugna barn och lediga vuxna. Den senaste mätningen av vattentemperaturerna visar att badsäsongen nu är i gång, även om temperaturen i vattnet fortfarande är något försiktig.
Nyheter Ett nytt torg i den estländska staden Rakvere har fått namnet Sigtunaplatsen, som ett tack till Sigtuna kommun för det långvariga vänortssamarbetet.
Blåljus En trafikolycka med fem personbilar inträffade på E4 i södergående riktning vid trafikplats Rosersberg under tisdagsförmiddagen. Olyckan skedde i det vänstra körfältet, mellan av- och påfarten.
Nyheter Sigtunas gymnasieungdomar hör till de som tjänar mest på sina sommarjobb – men det är inte särskilt många som faktiskt jobbar. Det visar nya siffror från Statistiska centralbyrån (SCB).
Notiser En boende vid Sätunaparken vill att kommunen bygger en boulebana – något som många äldre i området skulle ha glädje av, menar personen bakom förslaget. Nu ska kommunfullmäktige ta ställning till idén den 17 juni.