Barnfattigdom minskar i kommunen! Obs. Genrebild, barnen på bilden har inget med artikeln att göra.Foto: Daniel Iskander/Genrebild

Barnfattigdom minskar i kommunen

Nästan var tionde barn lever i ekonomisk utsatta hushåll visar Rädda Barnen senaste rapport.

Den så kallade barnfattigdomen minskar i kommunen mellan 2011-2016 men forfarande är nästan vart tionde barn i ekonomisk utsatta hushåll enligt Rädda Barnen. 2011 var det 1100 av 9100 barn i ekonomiskt utsatta hushåll och 2016 var det 983 av totalt 10 400 barn.

Siffrorna för Sigtuna kommun är i länstopp. Södertälje har högst barnfattigdom med 14,1 %, därefter Botkyrka, 11,7 % och Sundbyberg, 9,8 %. Sigtunas siffror ger en fjärde plats på den mindre smickrande listan. Länssnittet är knappt sju procent, en minskning från 9,7 2011.

I jämförelse med grannkommunerna är barnfattigdomen 7,5% i Bro, 6 % i Väsby, 3 % i Vallentuna och 5,1 % i Sollentuna. Danderyd och Täby har de lägsta siffrorna 2,6 och 2,7 %.

Sigtuna rankas på plats 169 i riket, 2011 var man på plats 225. Drygt 4% av barnen lever i hushåll med försörjningsstöd.

Nu kommer Polisens Trygghetsmätning

Nyheter Just nu skickar Polisen ut årets trygghetsmätning till invånare i Sigtuna kommun. Har du fått enkäten i brevlådan? Då kan dina svar påverka tryggheten där du bor.

Högsta sommarjobbslönerna finns i kommunen

Nyheter Sigtunas gymnasieungdomar hör till de som tjänar mest på sina sommarjobb – men det är inte särskilt många som faktiskt jobbar. Det visar nya siffror från Statistiska centralbyrån (SCB).

Förslag: Bygg en boulebana i Sätunaparken

Notiser En boende vid Sätunaparken vill att kommunen bygger en boulebana – något som många äldre i området skulle ha glädje av, menar personen bakom förslaget. Nu ska kommunfullmäktige ta ställning till idén den 17 juni.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening