Foto: Daniel Iskander/Genrebild

Barnfamiljer får extra bostadstillägg

Familjer med bostadsbidrag får ett extra tillägg: - I många av familjerna i vår kommun har en löntagare blivit av med jobbet, säger oppositionsrådet Marie Axelsson (S).

Regeringen har fattat beslut om ett extra bostadstillägg till barnfamiljer med bostadsbidrag. Bidraget ska betalas ut med ett belopp som motsvarar 25 procent av det preliminära bostadsbidraget. Enligt ett pressmeddelande från Socialdemokraterna innebär det att en barnfamilj kan få upp till 1325 kronor per månad. Lagändringen väntas träda i kraft 1:a juni och pågår under perioden juli-december 2020.
– I många av familjerna i vår kommun har en löntagare blivit av med jobbet. Trots det måste fortfarande hyran in, mat ska köpas och räkningar ska betalas. Det här tilläggsbidraget gör livet lite lättare för många av våra barnfamiljer, kommenterar oppositionsrådet Marie Axelsson (S)

Nu kommer Polisens Trygghetsmätning

Nyheter Just nu skickar Polisen ut årets trygghetsmätning till invånare i Sigtuna kommun. Har du fått enkäten i brevlådan? Då kan dina svar påverka tryggheten där du bor.

Högsta sommarjobbslönerna finns i kommunen

Nyheter Sigtunas gymnasieungdomar hör till de som tjänar mest på sina sommarjobb – men det är inte särskilt många som faktiskt jobbar. Det visar nya siffror från Statistiska centralbyrån (SCB).

Förslag: Bygg en boulebana i Sätunaparken

Notiser En boende vid Sätunaparken vill att kommunen bygger en boulebana – något som många äldre i området skulle ha glädje av, menar personen bakom förslaget. Nu ska kommunfullmäktige ta ställning till idén den 17 juni.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening