På kommande litteraturfetsival blir det både en barndag och en skoldagFoto: Pressbild/Destination Sigtuna
Barndag och skoldag på Litteraturfestivalen i höst
Sigtuna Litteraturfestival fyller fem år i år och satsrå för andra året i rad på en egen skoldag där kommunens alla elever bjuds in till att läsa, diskutera och möta de aktuella författarna.
Årets Litteraturfestival går 26-28 augusti och arrangören Destination Sigtuna upprepar initiativet med en dag vikt för skolbarnen i kommunen. Dessa kommer få läsa, möta och diskutera på festivalen. Alla skolklasser i årskurserna 1-7 är inbjudna. Förutom en skoldag blir det också en barndag som kommer att fira Bamses 50 år samt besök från författarna Petrus Dahlin och Sarah Sheppard. Barndagen infaller på lördagen och är öppen för alla medan skoldagen äger rum på fredagen. Eleverna förbereder sig för sin dag med att läsa böcker direkt efter att sommarlovet slutat. – Det känns väldigt roligt att nästan 500 elever kommer att få möjlighet till ett nära möte, att de faktiskt får prata med författarna. Vi vill ju lyfta fram läslusten och med det här Skapande skola-projektet får barnen inte bara en unik dag utan ett givande arbetet fram till dagen också, säger Karin Andén, kultursekreterare i Sigtuna kommun, i ett pressmeddelande.
Kultur & Nöje Det nya kultur- och aktivitetscentret som byggs i Valsta kommer att heta Mimer. Namnet beslutades av samhällsbyggnadsutskottet under tisdagskvällen.
Kultur & Nöje En ny bok som skildras Sigtunas historia har kommit ut, det är Christer Mattsson och sigtunaexperten Fred Blomberg som ligger bakom boken.
Kultur & Nöje Kulturhistorikern Hampus Busk tilldelas årets Clarence Morberg-pris för sitt arbete med att tillgängliggöra stadens historia och kulturarv för en bred publik. Priset delas ut för att uppmärksamma hans drivkraft att förankra samhällsbyggande i platsens historiska sammanhang.
Kultur & Nöje Staffan H Westerberg, 65, från Upplands-Väsby med journalistbakgrund och tidigare bosatt i USA, släpper tillsammans med författarkollegan och Sigtunabon Per-Åke Engwall, 72, romanen Kaninhålet den 2 oktober på Lava förlag.
Kultur & Nöje Sigtuna kommun hamnar på plats 44 när årets ranking av landets konstkommuner presenteras. Rankingen görs av KRO/KIF och bygger på hur kommunerna arbetar med konst, kultur och stöd till konstnärer.
Kultur & Nöje Höstmarknaden och Trygghetsdagen i Vattentornsparken i Valsta lockade i lördags över 3 000 besökare. Parken fylldes av marknadsbord, musik och mötesplatser för samtal, vilket gav en tydlig prägel av gemenskap.
Kultur & Nöje I lördags arrangerades Feelgoodfestivalen på Sigtunastiftelsen och evenemanget lockade runt 40 författare samt en stor publik som tog del av seminarier, bokcirklar och samtal.
Kultur & Nöje Valsta kyrka, den yngsta av Märsta pastorats kyrkor, firar i år sitt 50-årsjubileum. Kyrkan byggdes 1975, mitt under en tid av nybyggaranda i stadsdelen Valsta. Med sin placering vid Valsta torg har den sedan starten haft en central roll i området.
Kultur & Nöje Den 1 september tas det första spadtaget för kultur- och aktivitetscentret vid Valsta torg. Bygget markerar starten på en ny mötesplats som efter en längre tids planering nu går in i byggfasen.
Kultur & Nöje Två av Sveriges största namn inom hiphop, märstarapparen ADAAM och Greekazo, går nu samman och släpper sin första gemensamma EP Nya Skolans Ledare den 15 augusti.
Kultur & Nöje Författarduon bakom den uppskattade Enshammarserien är tillbaka med en ny bok. Märstabon Emilie Wiklund är ena halvan av teamet som nu släpper Att fånga en tango – en vass och varm feelgoodroman om sorg, humor och modet att börja om.
Kultur & Nöje Sara Sandberg som tidigare studerat på SSHL ställer ut på Plåt Pelles i höst: - Utställningen består ett flertal verk där fotografi kombineras med digitalt måleri och där djuren står i fokus för bildberättelsen. Med min fotokonst skapar jag bildvärldar fyllda av mystik, stillhet och nyfikenhet, berättar Sara.