Foto: MMS-Bild/Arkiv

Barn satt i förarens knä på E4:an

Under tisdagsförmiddagen stoppade polisen en bil där föraren körde med ett barn obältat i knäet.

Polisen utfärdade en bot på 2500 kronor till föraren som under tisdagsförmiddagen färdades på E4:an förbi Rosersberg på grund av att denne hade ett barn som uppskattades vara under fem år. Stoppet skedde vid. 9.30-tiden och det är en förares ansvar att se till att minderåriga färdas på ett säkert sätt och sitter bältade.

Liberalerna vill se tandvård som en del av sjukvården

Politik Liberalerna i Stockholms län föreslår att tandvården fullt ut ska integreras i det svenska hälso- och sjukvårdssystemet. Förslaget antogs vid partiets förbundsårsmöte under helgen och syftar till att göra tandvården billigare och mer tillgänglig.

Nytt samarbete för att främja ungas läsning

Nyheter Sigtunastiftelsen och Handelsbanken Sigtuna inleder ett nytt samarbete för att stärka barn och ungas läsintresse. Med ett bidrag på 25 000 kronor per år under 2025 och 2026 ska Sigtunastiftelsens bibliotek kunna köpa in mer barn- och ungdomslitteratur.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening