Foto: Jamshid Jamshidi

Bara oavgjort för Märsta

Märsta IK fick bara en poäng med sig från hemmamötet på Valborg mot Enköping.

Trots spelövertag och mängder av chanser blev det bara 1-1 mot Enköping. Isa Corcmaz Lundin gav Märsta ledningen i 40:e minuten som även blev halvtidsresultatet. Pressen fortsatte i andra men ur ingenting skickade nickade Jonatan Ålin in 1-1 med 30 minuter kvar att spela. Märsta IK kämpade vidare och hade bud på fler mål men misslyckades i avgörandet och det slutade med att Aliemamy Samura fick rött kort i 84:e minuten, i samband med det tilldömdes ESK en straff som dock sköts utanför.

Kim Taekwondo med starka prestationer på Slovenia Open

kampsport I helgen deltog Kim Taekwondo i Slovenia Open G2 i Ljubljana med landslagsaktuella Izabella Källstrand och Nazaah Waliullah, samt Tea Karlberg som debuterade i ny viktklass. Tävlingen är G2-klassad, vilket innebär att det delas ut dubbla rankingpoäng jämfört med G1.

EXTRA

Anthony Nyberg matchhjälte för Karlskoga

Ishockey Märstasonen Anthony Nyberg fick en oväntad chans i Hockeyallsvenskan – och tog den. När han vaktade målet mot Modo på söndagen svarade han för 17 räddningar på 18 skott och hyllades efteråt som matchhjälte.

Jesper Wahlberg kan bli Årets cyklist

Cykel Jesper Wahlberg från Märsta BMX är en av de 13 nominerade till utmärkelsen Årets cyklist 2025. Nu öppnar omröstningen där allmänheten kan vara med och påverka vilka som prisas.

damallsvenskan

Skånela tog viktig seger mot Redbergslid

Handboll Skånela vann med 29–27 i damallsvenskan efter en jämn och svängig match i Vikingahallen. I och med segern lämnade laget platsen under strecket och kliver upp på negativ kvalplats med tre omgångar kvar att spela.