Fastighetsmäklarinspektionen, FMI, har fått in rekordmånga anmälningar under det senaste året men bara ett av fallen rörde mäklare i Sigtuna kommun.
Bara en mäklare i kommunen blev under 2016 anmäld till Fastighetsmäklarinspektionen. Det rör sig om ett fall där mäklaren ansetts vara otydlig i både objektsbeskrivning och budgivning. De flesta fall i Stockholms län rör så kallade lockpriser. – Genom de samtal och anmälningar som vi får framgår det att konsumenter i allt större utsträckning upplever det annonserade priset som ett lockpris. Det finns ofta många förklaringar till ett högt försäljningspris, vilket gör det svårt för inspektionen att bevisa att det verkligen är fråga om ett lockpris i ett enskilt fall, säger Eva Westberg, myndighetschef vid Fastighetsmäklarinspektionen, till SVT.
Nyheter Antalet rapporterade fall av TBE minskade i Sverige under 2024, men i Sigtuna kommun ökade smittan. Det visar ny statistik från Folkhälsomyndigheten.
Politik 1 maj arrangerade Socialdemokraterna i Sigtuna kommun ett Första maj-firande på Sätuna torg i Märsta. Samlingen inleddes klockan 10.30 vid Pergolan på Stationsgatan 2 och innehöll tal, musik och grillning.
Ung & Student Sultan Abu-Tayea, elev i årskurs ett på teknikprogrammet vid Svea gymnasium i Sollentuna, har tilldelats 50 000 kronor i investeringskapital för sin affärsidé DriveClean – en mobil biltvättstjänst där bilen rengörs med ånga direkt på plats hos kunden.
Politik Liberalerna i Stockholms län föreslår att tandvården fullt ut ska integreras i det svenska hälso- och sjukvårdssystemet. Förslaget antogs vid partiets förbundsårsmöte under helgen och syftar till att göra tandvården billigare och mer tillgänglig.
Politik Nyligen visade statistik att Sigtuna kommun har låg lärarbehörighet i skolorna. Nu föreslår Liberalerna drastiska åtgärder för att höja behörigheten.
Nyheter Polisen i region Stockholm har tillsammans med samtliga kommuner i Stockholms län, inklusive Sigtuna kommun, skickat ut årets trygghetsmätning till invånare mellan 16 och 85 år. Syftet är att undersöka hur trygga medborgarna känner sig och hur många som utsatts för brott.