Trots att det finns laddningsplatser i kommunen så är det få privatägda elbilar i kommunen.Foto: Insändarbild

Bara 27 elbilar i kommunen

Trots att Sigtuna kommun är en av de laddningstätaste kommunerna i landet så finns det bara 27 registrerade elbilar bland kommuninvånarna.

Elbil verkar inte gå hem bland kommuninvånarna, det framgår av en kartläggning av Ratsit.se. Bara 27 registrerade elbilar hos privatpersoner finns i kommunen, trots att Sigtuna är en av de laddningstätaste kommunerna i landet med laddstolpar i både Sigtuna, Märsta och Arlanda.

Men en ljusglimt är att det åtminstone finns 655 hybridbilar, det vill säga el/fossil. Det finns omkring 18 000 registrerade privatfordon i kommunen, 12 000 av dessa är bensindrivna, 5200 går på bensin och 763 på etanol/bensin. Det går en bil per hushåll och 0,5 bil per person. Länssnittet på bil per hushåll är 1,28, ett flertal kommuner har fler bilar per hushåll än Sigtuna. Störst andel elbilar finns i Danderyd och på Ekerö.

Liberalerna vill se tandvård som en del av sjukvården

Politik Liberalerna i Stockholms län föreslår att tandvården fullt ut ska integreras i det svenska hälso- och sjukvårdssystemet. Förslaget antogs vid partiets förbundsårsmöte under helgen och syftar till att göra tandvården billigare och mer tillgänglig.

Nytt samarbete för att främja ungas läsning

Nyheter Sigtunastiftelsen och Handelsbanken Sigtuna inleder ett nytt samarbete för att stärka barn och ungas läsintresse. Med ett bidrag på 25 000 kronor per år under 2025 och 2026 ska Sigtunastiftelsens bibliotek kunna köpa in mer barn- och ungdomslitteratur.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening