Banarbeten påverkar pendeltågstrafiken till och från Märsta

Ett omfattande banarbete kommer att påverka pendeltågen i Stockholmsområdet. Från och med idag kommer resenärer som pendlar till och från Märsta att möta förändringar i tågtrafiken.

Enligt de senaste uppdateringarna kommer pendeltågen att vara inställda helt mellan Bålsta och Stockholm. För att minimera störningen för resenärerna kommer trafiken att ersättas med bussar och tunnelbana. Detta är en temporär åtgärd för att säkerställa fortsatt transport för resenärer på sträckan.

För resenärer som färdas mellan Stockholm City och Upplands Väsby kommer pendeltågstrafiken att glesas ut under banarbetets pågående. Detta kan innebära något längre väntetider mellan avgångarna än vanligt. Resenärer uppmanas att planera sin resa i förväg och vara medvetna om att det kan finnas förändringar i tidtabellen.

Dessutom kommer tågen som normalt stannar vid Ulriksdal på väg mot Uppsala inte att göra det under banarbetet. Resenärer som har Ulriksdal som sin vanliga anhalt rekommenderas att hitta alternativa sätt att ta sig till sin destination. Det kan vara lämpligt att överväga att använda andra stationer eller transportsätt för att undvika onödiga förseningar och besvär.

Klart: Sigtunarännet körs på söndag

Notiser På söndag den 15 februari arrangeras Sigtunarännet i Sigtuna stad. Loppet blir av och genomförs på isen med start klockan 10.00 vid Soldäcksbryggan längs strandpromenaden.

Så blir nya busstorget i Sigtuna

Nyheter Som märsta.nu kunde rapportera i helgen renoveras busstorget i år. Tidigare i veckan fattades beslut i Kommunstyrelsen: - Busstorget är en av de första platserna många möter när de kommer till Sigtuna stad. Därför är det viktigt att det upplevs som tryggt, tillgängligt och välkomnande, kommenterar kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson (M)

dödsolycka i valsta

Hovrätten dömer man för dödsolycka i Valsta

Notiser Svea hovrätt dömer en man för vållande till annans död och vårdslöshet i trafik efter en dödsolycka i Valsta den 7 juni 2023. En pojke avled efter att ha blivit påkörd vid ett obevakat övergångsställe.