märsta.nu rapporterade i helgen om misstänkta problem med reningen av vattnet på Midgårdsbadet. Nya vattenprover visar att reningen fungerar som den ska.
Det finns ingen algblomning och reningen fungerar som den ska, det skriver Sigtuna kommun på sin hemsida. märsta.nu larmades om misstänkt magsjuka som kunde härledas till bad på Modgårdsbadet i helgen. Beskedet från Midgårdsbadet var att badet är ok enligt de senaste vattenproverna.
Sigtuna kommun försäkrar att man tar vattenprover för analys två gånger per vecka under sommarsäsongen, en egen odling togs även i fredags av sk e-colibakterier, alltså ”bajsbakterier” som orsakar magsjuka. Eftersom de första proverna inte visade något skickade man in extraprover för analys i laboratorium, inte heller dessa har visat på avvikelser. – Jag kan inte svara på varför barnen blivit sjuka, utan kan bara konstatera att reningen fungerar, vi har bra badvattenkvalité och vi har inte någon algblomning, säger Tapani Röyttä, bad- och simhallschef till kommunens hemsida.
Nyheter Efter det allvarliga våldsdådet på Risbergska skolan i Örebro har Sigtuna kommun valt att flagga på halvstång utanför kommunhuset för att visa sitt deltagande med de drabbade.
Bostad Villaägare i Sigtuna har bland de minsta marginalerna i landet efter att bolånekostnaderna är betalda, enligt en sammanställning från jämförelsesajten Zmarta.
Notiser På grund av en olyckshändelse stoppades pendeltågstrafiken till och från Märsta under morgonrusningen. Trafiken är åter igång men med kraftiga förseningar.
Politik Mattias Askerson är sedan i lördags ny kommunstyrelseordförande i Sigtuna kommun: - Jag vill vara tillgänglig för våra invånare, jag vill att vi ska kunna ha en dialog. Jag är ju själv en stolt kommunbo så vi rör oss i samma miljöer. För mig är det viktigt att våra invånare ska märka att jag står på deras sida. Jag kommer till exempel inte vara rädd att ta konflikter på regional eller nationell nivå om det är något som påverkar invånarnas situation negativt, säger Mattias i ett uttalande.
Notiser Missing People söker nu efter en 14-årig flicka från Märsta som har varit försvunnen sedan tidigt på morgonen den 28 januari. Hon sågs senast vid 05.00-tiden och har sedan dess inte hörts av.