Fler barn drabbades av öroninfektioner vilket antas bero på ökat badande i sommar. Foto: Genrebild/Daniel Iskander

Badande ökade öroninfektionerna

Dubbelt så många barn i länet har drabbats av öroninfektioner vilket antas bero på ett ökat badande.

Den heta sommaren har lockat ut fler till att bada runt om i länet. Med det har också antalet fall av öroninfektioner ökat rapporterar Sveriges Radio Stockholm. I juli förra året var det 858 barn som diagnosticerades med infektion i ytterörat och i år 1703 barn.
– När vatten hamnar i hörselgången är det lättare för bakterier att angripa och det kan ge upphov till infektioner, säger Elda Sparrelid chefsläkare vid Stockholms läns landsting till Radio Stockholm.

Utvisningen av Ayla

Tonårsutvisningarna pausas – Andrum för Ayla

Nyheter Regeringen har beslutat att tillfälligt pausa de så kallade tonårsutvisningarna i väntan på ny lagstiftning. Beskedet ger nytt hopp för många unga i Sverige – bland dem 21-åriga Ayla från Märsta som länge levt med oro över sin framtid.