Sjudargårdsbadet i Sigtuna

Bada säkert i sommar

Nu när högsommarvärmen kommer uppmanar Svenska Livräddningssällskapet till varsamhet.

Höga temperaturer leder till sol och bad kring de olika stränderna. I och med att allt fler söker sig till friluftsbad finns en ökad risk för fler drunkningsolyckor. Svenska Livräddningssällskapets tipsar om hur du undviker drunkningsolyckor. Bland annat sök upp skyltar om vad som gäller på badet, simma och bada tillsammans med andra simkunniga personer, bevaka barn och icke simkunniga på armlängdsavstånd, simma längs stranden eller där du bottnar, hoppa och dyk där du känner till vattendjup och bottenförhållanden.

Norrsken syntes över Märsta

Notiser Ett tydligt norrsken lyste upp himlen över Märsta natten till tisdagen den 16 april. Fenomenet började vid 23.20-tiden på onsdagskvällen och varade i omkring en timme.

EXTRA

Kommunen vädjar: Sluta klottra!

Notiser Det är just nu högtryck hos klottersanerare i kommunen, orsaken är att det klottras mer än vanligt. Kommunen uppmanar nu allmänhet att dels sluta klottra, men även att man anmäler klotter snabbt.

Tillför 30 miljoner för att korta vårdköer

Politik Region Stockholm planerar att tillföra 30 miljoner kronor till Karolinska Universitetssjukhuset för att korta ner vårdköerna. Beslutet väntas tas vid hälso- och sjukvårdsnämndens möte den 15 april.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening