Foto: Jamshid Jamshidi/Arkiv

Bad, ishallar och museum stängs

Sigtuna kommun vidtar ytterligare åtgärder för att minska smittspridning, bland annat stängs bad och ishallar för allmänhet.

Kultur- och fritidsnämnden har vid sammanträdet på fredagen fattat beslut om att vidta åtgärder för att minska smittspridning. Från 24:e november stängs baden för allmänheten, kulturskolans äldre elever kommer ha undervisning på distans, även skridskor för allmänhetens åkning pausas. Åtgärderna gäller året ut.

Simskolor och föreningsaktiviteter för barn och unga födda 2005 och yngre kan fortsätta som vanligt. Träning i rehabsyfte kan fortsätta i simhallarna, Sigtuna Museum stängs.

Här kan du läsa om samtliga åtgärder

Liberalerna vill se tandvård som en del av sjukvården

Politik Liberalerna i Stockholms län föreslår att tandvården fullt ut ska integreras i det svenska hälso- och sjukvårdssystemet. Förslaget antogs vid partiets förbundsårsmöte under helgen och syftar till att göra tandvården billigare och mer tillgänglig.

Nytt samarbete för att främja ungas läsning

Nyheter Sigtunastiftelsen och Handelsbanken Sigtuna inleder ett nytt samarbete för att stärka barn och ungas läsintresse. Med ett bidrag på 25 000 kronor per år under 2025 och 2026 ska Sigtunastiftelsens bibliotek kunna köpa in mer barn- och ungdomslitteratur.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening