Ayla populäraste namnet i kommunen

Ayla var det populäraste namnet i kommunen förra året och fem flickor gavs det namnet.

2022 års populäraste namn har sammanställts hos SCB. Det populäraste flicknamnet var Ayla och populäraste pojknamnen var Adam och Elias. Ayla är dock inget namn som finns med på topp 20 i hela riket. Astrid är det populäraste namnet i hela riket.
– Toppnamnen bland pojkar i Sigtuna ligger även högt på Sverigelistan. William var det populäraste pojknamnet i hela landet förra året, men både Adam och Elias finns med på topp-20-listan, säger Ann-Marie Persson, statistiker på SCB.

SCB konstaterar att det är alltmer varierande namn. Ayla, Elias och Adam gavs till 19 nyfödda barn.
– För flickorna var det mer än dubbelt så många som fick toppnamnet 1998 jämfört med 2022. För pojkarna är skillnaden något mindre, men trenden mot mer unika namn är fortfarande tydlig, säger Ann-Marie Persson.

I länet är Leah det populäraste och bland killarna är det William. Det finns också en trend med tvåstaviga namn. I hela riket fick tre av fyra tvåstaviga namn.

Topp 3 bland flicknamn 2022
Ayla
Elsa
Leia

Pojkar
Adam
Elias Liam

Högsta sommarjobbslönerna finns i kommunen

Nyheter Sigtunas gymnasieungdomar hör till de som tjänar mest på sina sommarjobb – men det är inte särskilt många som faktiskt jobbar. Det visar nya siffror från Statistiska centralbyrån (SCB).

Förslag: Bygg en boulebana i Sätunaparken

Notiser En boende vid Sätunaparken vill att kommunen bygger en boulebana – något som många äldre i området skulle ha glädje av, menar personen bakom förslaget. Nu ska kommunfullmäktige ta ställning till idén den 17 juni.

Man åtalas för grovt olaga intrång på Arlanda

Nyheter En man åtalas nu för grovt olaga intrång efter att han nattetid den 25 maj obehörigt tagit sig in på flygplatsområdet vid Arlanda. Händelsen uppmärksammades först när mannen utlöste ett larm vid en dörr, vilket ledde till att säkerhetspersonal lokaliserade honom och ifrågasatte hans närvaro.

sommarlov

Mängder av aktiviteter i kommunen under sommarlovet

Ung & Student Sigtuna kommun har ett stort utbud av aktiviteter för barn och unga under sommarlovet 2025. I Märsta, Valsta, Sigtuna och Rosersberg arrangeras kostnadsfria eller subventionerade aktiviteter genom kulturförvaltningen, fritidsgårdarna, biblioteken och lokala föreningar.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening