Marie Axelsson ger tummen upp till Kommunstyrelsens bifall av hennes förslag om lustgasförbud. Foto: Insändarbild

Axelssons motion om lustgasförbud får stöd

Kommunstyrelsen har ett viktigt steg i kampen mot missbruk av lustgas genom att bifalla Socialdemokraternas motion om förbud mot dess användning i berusningssyfte. Förslaget, framlagt av Marie Axelsson (S), har stöd från kommunstyrelsen, där Moderaterna har majoritet tillsammans med Sverigedemokraterna, Kristdemokraterna och Samling för Sigtuna.

Oppositionsråd Marie Axelsson (S) uttryckte sin glädje över att förslaget fick godkännande:
”Beslutet idag är avgörande för att minska riskerna för allvarliga konsekvenser som kan uppstå vid lustgasanvändning. Genom att förbjuda användningen på offentliga platser tar kommunen ett ansvar för att skydda våra ungdomar,” säger Axelsson.

Det ökade missbruket av lustgas innebär allvarliga risker för de som använder det, och beslutet att förbjuda användningen på platser som idrottsanläggningar, badplatser och skolgårdar är en nödvändig åtgärd för att minska dessa risker och främja en säkrare miljö för alla kommuninvånare. Förslaget, som har fått stöd av kommunpolisen, gör det möjligt för polisen att beslagta lustgastuber.

Förslaget kommer nu att tas upp i kommunfullmäktige den 23 maj för vidare behandling.

Här kan du läsa mer om förslaget

Satsning på snabbare klottersanering

Notiser Arbetet med att hålla kommunen klotterfri ska nu gå snabbare. Genom ett nytt avtal med Vattenfall ansvarar kommunen även för sanering av klotter på deras anläggningar, som exempelvis elskåp.

Tullverket sätter in sedelhund på Arlanda

Nyheter Tullverket har nu placerat sin första renodlade sedelhund på Arlanda flygplats som en del av arbetet mot organiserad brottslighet och illegal penninghantering. Hunden är tränad att upptäcka kontanter som förs in eller ut ur landet utan att anmälas.

Utvisningen av Ayla

Aylas utvisning kan stoppas

Nyheter Under onsdagen meddelades att utvisningar till Iran kan stoppas tillfälligt på grund av den rådande inrikespolitiska situationen. Det innebär att märstabon Ayla som riskerar utvisning för tillfället stannar kvar i Sverige.

EXTRA

Skepptuna kan få militäranläggning

Nyheter Det tidigare golfområdet i Skepptuna kan komma att användas för militär verksamhet. Marken har nyligen köpts av Fortifikationsverket, som ansvarar för fastigheter som används av Försvarsmakten.

Planering för elbussar vid Märsta bussdepå

Politik Region Stockholm planerar att elektrifiera bussdepån i Märsta. Det innebär att depån ska anpassas för att kunna ta emot och ladda elbussar. Totalt handlar det om 102 elbussar som ska börja trafikera området när Region Stockholm tar över busstrafiken i egen regi år 2029.

Klartecken för YH-utbildning inom flygteknik

Nyheter Myndigheten för yrkeshögskolan har beviljat Sigtuna kommuns ansökan om att starta en yrkeshögskoleutbildning inom flygteknik. Beslutet kom under gårdagen och innebär att kommunen efter flera års arbete nu får tillstånd att bedriva utbildningen.