Marie Axelsson utanför avspärrningarna i Valsta där Kulturcentret ska byggas.Foto: Socialdemokraterna

Axelsson (S) riktar skarp kritik mot bygget av kulturcenter i Valsta

Socialdemokraternas gruppledare Marie Axelsson riktar hård kritik mot den pågående byggnationen av det nya kultur- och aktivitetshuset i Valsta.

Axelsson menar att det är ett felbeslut av den styrande majoriteten bestående av M, SD, KD och SfS.
– Det här kan vara det dummaste beslutet som fattats i vår kommun, säger Axelsson. Hon pekar bland annat på att halva Valsta torg nu bebyggs och att 58 parkeringsplatser stängs av fram till hösten 2026. Minst 33 platser försvinner permanent.

Axelsson ifrågasätter även hur tidigare investeringar hanterats. – Cirka 25 miljoner skattekronor, som lagts på torgförnyelsen, skrotas. Det är halva kostnaden för torget som nu går förlorad, menar hon.

Enligt Axelsson har det funnits alternativa placeringar för huset, men den politiska ledningen har valt att inte lyssna. – Kommunledningen kör sin egen väg, trots invändningar från både boende och näringsidkare i området.

Hon poängterar att Socialdemokraterna inte är emot själva byggprojektet, utan att kritiken gäller valet av plats. – Vi har sagt nej hela vägen – och vi vet att många valstabor delar vår uppfattning, avslutar hon.

Sigtuna utan pris på Arkitekturgalan

Notiser Sigtuna kommun nådde inte hela vägen fram när Sveriges Arkitekter delade ut priset Landmärket för årets bästa utemiljö. Projektet Hamnplan i Sigtuna var nominerat, men priset gick till Framnäs strandpark i Lidköping.

Ökad skyddsjakt på vildsvin i Eneby och väg 263

Notiser Sigtuna kommun ökar arbetet med skyddsjakt för att minska problemen med vildsvin. Insatserna sker bland annat i området kring Eneby och längs väg 263, där skador och risker i trafiken pekas ut som särskilt stora.