Marie Axelsson och Marianne ÅslinFoto: Insändarbild

Axelsson och Åslin på S-kongressen

Socialdemokraterna håller sin kongress i Örebro denna helg och medverkar från Sigtuna gör riksdagsledamoten Marie Axelsson och Marianne Åslin.

Socialdemokraterna har en intensiv helg i Örebro med sin kongress, det blir sena kvällar där man är igång fram till över midnatt. Marie Axelsson och Marianne Åslin är med från Sigtuna kommun. Lördagen startade med att partiledare och statsminister Stefan Löfven höll tal till sina partikamrater.
– Han lyfte bland annat fram att det är inte bara några duktiga få som ska få utbildning och utveckling. Det är alla, säger Marie Axelsson.

Marie Socialdemokraterna arbetade under dagen med övriga socialdemokrater med att fatta beslut om vad som ska stå i programmet om ”kunskap för framtiden, kunskap för fler och konkurrenskraft för Sverige”. Kongressen avslutas under söndagen.

Vanligaste brotten i sommar

Blåljus Under juni och juli registrerade polisen 1 435 anmälningar om misstänkta brott i Sigtuna kommun. Av dessa gäller 1 238 händelser som ska ha inträffat under sommarmånaderna. Den vanligaste brottskategorin var stöld utan inbrott.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening