Marie Axelsson och Marianne ÅslinFoto: Insändarbild

Axelsson och Åslin på S-kongressen

Socialdemokraterna håller sin kongress i Örebro denna helg och medverkar från Sigtuna gör riksdagsledamoten Marie Axelsson och Marianne Åslin.

Socialdemokraterna har en intensiv helg i Örebro med sin kongress, det blir sena kvällar där man är igång fram till över midnatt. Marie Axelsson och Marianne Åslin är med från Sigtuna kommun. Lördagen startade med att partiledare och statsminister Stefan Löfven höll tal till sina partikamrater.
– Han lyfte bland annat fram att det är inte bara några duktiga få som ska få utbildning och utveckling. Det är alla, säger Marie Axelsson.

Marie Socialdemokraterna arbetade under dagen med övriga socialdemokrater med att fatta beslut om vad som ska stå i programmet om ”kunskap för framtiden, kunskap för fler och konkurrenskraft för Sverige”. Kongressen avslutas under söndagen.

EXTRA

Vansinneskörning slutade med gripande i Märsta

Blåljus En vinglig färd som börjar vid Häggvik på E4 slutar med att en man grips på Södergatan i Märsta. Föraren, en man i 45-årsåldern, misstänks för flera brott, däribland grov vårdslöshet i trafik och drograttfylleri.

Första maj uppmärksammades på Sätuna torg

Politik 1 maj arrangerade Socialdemokraterna i Sigtuna kommun ett Första maj-firande på Sätuna torg i Märsta. Samlingen inleddes klockan 10.30 vid Pergolan på Stationsgatan 2 och innehöll tal, musik och grillning.

Liberalerna vill se tandvård som en del av sjukvården

Politik Liberalerna i Stockholms län föreslår att tandvården fullt ut ska integreras i det svenska hälso- och sjukvårdssystemet. Förslaget antogs vid partiets förbundsårsmöte under helgen och syftar till att göra tandvården billigare och mer tillgänglig.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening