Marie AxelssonFoto: Pressbild

Axelsson: Brådskande med infrastruktursatsningar i kommunen

Efter beskedet om att Bra flyttar sin verksamhet till Arlanda efterlyser Marie Axelsson (S) brådskande infrastruktursatsningar i kommunen: -Nu är det bråttom! Utan nödvändiga infrastruktursatsningar kan varken Sigtuna kommun eller Stockholmsregionen nå sin fulla potential med Arlanda som Sveriges största flygplats och arbetsplats, säger Marie Axelsson (S) oppositionsråd

Nyheten om att BRA-flyg flyttar sin verksamhet från Bromma till Arlanda flygplats innebär att 90 % av flygverksamheten på Bromma flyttar till Arlanda i Sigtuna kommun. Denna förändring betraktas som positiv eftersom Bromma går med förlust och Arlanda har kapaciteten att ta emot flyget, vilket skapar fler arbetstillfällen i Sigtuna.

Samtidigt kommer förändringen att leda till fler resenärer och anställda som måste ta sig till och från Arlanda, vilket kan öka belastningen på kommunens infrastruktur. Detta sker samtidigt som SJ planerar att lägga ned tågtrafiken mellan Stockholm och Uppsala, vilket skapar ytterligare pendlingsproblem.

Marie Axelsson (S), oppositionsråd, påpekar att det är brådskande med infrastruktursatsningar för att Sigtuna och Stockholmsregionen ska kunna utnyttja Arlanda flygplats fulla potential. Hon framhåller att tåg- och kollektivtrafiken måste förbättras för att underlätta pendlingen, annars riskerar kommunen att förlora invånare och arbetstillfällen.

Sigtuna kommun ser ett behov av att staten prioriterar viktiga infrastruktursatsningar, bland annat utbyggnad av spår mellan Stockholm och Uppsala, ombyggnad av Märsta station, och avskaffandet av avstigningsavgiften på Arlanda. Det krävs även bättre kollektivtrafik mellan Märsta och Arlanda samt förbättrad vägkapacitet på E4 och länsväg 263.

Ungdomsarbetslösheten stiger i kommunen

Nyheter Efter mer än ett års nedgång stiger nu arbetslösheten bland unga i Sigtuna kommun. Enligt Arbetsförmedlingens färska statistik ökar både ungdoms- och totalarbetslösheten i kommunen.

Fler barn drabbade av vräkning i Sigtuna kommun

Nyheter Under årets första halvår berördes sex barn av vräkningar i Sigtuna kommun. Fyra ärenden registrerades hos Kronofogden, där sex barn var folkbokförda på de aktuella adresserna. Ytterligare två barn, som inte var skrivna där, påverkades också.

Fågeltornet vid Fysingen renoveras

Notiser Renoveringsarbetet av fågeltornet vid Fysingen har påbörjats. Tornets bottenplatta ska åtgärdas och efter avslutat arbete blir tornet åter tillgängligt för fågelskådning.

Risk för skyfall i kommunen

Notiser SMHI har utfärdat en gul varning för skyfallsliknande regn i både Stockholm och Uppsala län, vilket inkluderar Sigtuna kommun. Varningen gäller från onsdag kväll den 10 september klockan 17.00 fram till natten mot torsdag klockan 03.00.

Förslag om rondell vid infarten till Til/Svalängen

Notiser Ett medborgarförslag om att anlägga en cirkulationsplats där Märstavägen ansluter till väg 263 kommer att behandlas i kommunstyrelsen. Förslaget anses dock besvarat eftersom kommunen inte har rådighet över väg 263, som är Trafikverkets ansvar.

ambulanskrisen

27 nya ambulanser till Stockholm – personalbrist kvarstår

Notiser Under sommaren har ambulanssjukvården i Stockholms län präglats av personalbrist och fordon som stått stilla. Som en del i att förbättra situationen har Region Stockholm köpt in 27 nya ambulanser som tas i bruk i oktober, rapporterar SVT Stockholm.