Avspärrningar på Valsta torg – förberedelser inför byggstart
Nästa vecka inleds arbetet med att spärra av delar av Valsta torg med anledning av bygget av Kulturcentret.
Från och med måndagen den 5 maj spärras delar av Valsta torg av inför byggstarten av det nya kultur- och aktivitetscentret. Byggområdet stängs av med grindar från klockan 06.00 och bilparkeringen inom området tas ur bruk.
Tisdagen den 6 maj klockan 08.00 påbörjar byggföretaget Veidekke arbetet med att sätta upp avspärrningar med hjälp av kranbil. Byggtiden beräknas pågå till hösten 2026.
Avspärrningarna innebär förändringar för personer som vistas i området. Kommunen uppmanar den som brukar parkera på torget att välja en annan plats. Området där centret ska byggas är inte längre tillgängligt för fordon eller gångtrafik.
Målet med det nya centret är att skapa en plats för kultur, aktiviteter och service i Valsta.
Blåljus Lokalpolisområde Sollentuna/Upplands-Väsby/Sigtuna genomför under två dagar en riktad insats kopplad till Orange Day, med fokus på att uppmärksamma och motverka våld mot kvinnor och flickor.
Politik Liberalerna i Sigtuna – Lars Naur, Helen Kavanagh Berglund och Bo Danielsson – deltar under hela dagen på partiets landsmöte för att rösta, debattera och bevaka frågor som påverkar både partiet nationellt och utvecklingen i Sigtuna kommun.
Nyheter Enligt ett pressmeddelande från Riksdagens ombudsmän (JO) har Vård- och omsorgsnämnden vid flera tillfällen avslagit en ansökan om personlig assistans enligt LSS, trots att förvaltningsrätten upprepade gånger slagit fast att den enskilde hade rätt till insatsen och återförvisat ärendet för att bara pröva omfattningen av behovet.
Notiser Försvarsmaktens tjänstehund Terro, som försvann från övningsfältet i Rosersberg utanför Märsta på tisdagen vid 14-tiden, har nu hittats. Hunden lokaliserades under onsdagen i närområdet och kunde tas om hand av personal från Försvarsmakten.
Nyheter Uppdrag Gransknings program om Sigtuna kommun släpptes under onsdagsmorgonen. Programmet handlar om att konsultkostnader köpts in och att tjänstemän fått sluta. En konsekvens av ökade konsultkostnader ska ha blivit sänkt värme i lokaler.