Foto: Magnus Granhagen

Uppgifter: Man mördad i Märsta

Det stora pådraget kring Östra Bangatan kopplas till ett misstänkt mord. En man som hittades i skärgården utanför Haninge ska ha bragts om livet i Märsta.

Det var tidigt i morse som polis spärrade av ett område på Östra Bangatan i Märsta. Enligt Aftonbladet är det med anledning av ett utredningsarbete kopplat till misstänkt mord i skärgården utanför Haninge. Den man som hittats hade anmälts försvunnen och ska ha rullats in i en matta och sedan tyngts ned i vattnet. En tekniskt undersökning gjordes i Märsta men polisen är fåordig om insatsen rapporterar Aftonbladet.

TV4 rapporterar att mannen ska ha mördats i Märsta. Offret ska ha setts i Märsta och anmäldes försvunnen för ett par dagar sedan. Ett omfattande utredningsarbete sker i Märsta, enligt märsta.nu:s utsände på plats håller Polisen under eftermiddagen på att montera ner insatsen.

regionsvalet

Längst väntetider till BUP i Stockholm

Politik Stockholms barn och ungdomar har lägst andel i landet som får tid hos barn- och ungdomspsykiatrin inom vårdgarantins gräns på 30 dagar. Det visar ny statistik från Sveriges Kommuner och Regioner.

Extra

Yxkvinna söktes i Steningeområdet

Blåljus Polisen larmades efter uppgifter om en kvinna som ska ha gått med en yxa längs vägen mot Steningebadet. Trots sökinsats med patrull och helikopter anträffades ingen misstänkt.

Mordet i Sigtunafjärden

Misstänkt i mordutredning i Sigtuna omhäktad

Nyheter Attunda tingsrätt har beslutat att en 50-årig man ska vara kvar i häkte, misstänkt för mord på en kvinna som hittades död i Sigtunafjärden 2015. Åklagaren har fått förlängd tid att väcka åtal.