Foto: Magnus Granhagen

Uppgifter: Man mördad i Märsta

Det stora pådraget kring Östra Bangatan kopplas till ett misstänkt mord. En man som hittades i skärgården utanför Haninge ska ha bragts om livet i Märsta.

Det var tidigt i morse som polis spärrade av ett område på Östra Bangatan i Märsta. Enligt Aftonbladet är det med anledning av ett utredningsarbete kopplat till misstänkt mord i skärgården utanför Haninge. Den man som hittats hade anmälts försvunnen och ska ha rullats in i en matta och sedan tyngts ned i vattnet. En tekniskt undersökning gjordes i Märsta men polisen är fåordig om insatsen rapporterar Aftonbladet.

TV4 rapporterar att mannen ska ha mördats i Märsta. Offret ska ha setts i Märsta och anmäldes försvunnen för ett par dagar sedan. Ett omfattande utredningsarbete sker i Märsta, enligt märsta.nu:s utsände på plats håller Polisen under eftermiddagen på att montera ner insatsen.

Stor risk för gräsbrand under onsdagen

Notiser Det råder stor till mycket stor risk för gräsbrand i snöfria områden under onsdagen den 4 mars mellan klockan 11.00 och 19.00. Varningen omfattar östra Svealand, där Sigtuna kommun ingår.

Lodjursjakten stoppas

Nyheter Lodjursjakten i länet stoppas tills vidare efter beslut den 27 februari. Därmed kan den licensjakt som Länsstyrelsen i Stockholms län beslutat om inte starta den 1 mars som planerat.

EXTRA

Polis misstänker grov våldtäkt mot barn

Nyheter Omständigheterna kring det grova brottet som inträffade på Migrationsverkets återvändandecenter är fortsatt oklara, men nu verkar ändå brottsrubriceringen offentlig. Det rör sig om grov våldtäkt mot barn.

Risk för ishalka i Sigtuna kommun

Notiser SMHI har utfärdat en gul varning för plötslig ishalka i Sigtuna kommun. Varningen gäller från onsdag kväll klockan 19.00 till torsdag morgon klockan 10.00.