Avslöjades med vitmaktmusik-Drar sig ur valet

I elfte timmen har SD-politikern som för någon vecka sedan avslöjades ha köpt vitmaktmusik dragit tillbaka sin kandidatur till fullmäktige.

Förra veckan rapporterade märsta.nu om Ingemar Garnelands köp av vitmaktmusik från Midgård som tidningen ETC avslöjade. Sverigedemokraterna i Sigtunas besked var då att det inte skulle påverka listan eftersom Garneland samlar på musik och har en stor skivsamling. Men under valdagen har märsta.nu noterat att femma på listan som var Garneland inte längre står med.

I ett uttalande från SD Sigtuna står följande:
– Vi bekräftar att andranamnet på vår kommunala valsedel som på goda grunder uteslutits ur partiet ej längre är valbar till kommunfullmäktige. Gällande kandidat nummer fem på listan så har de oskäliga anklagelserna i media lett till att inte heller denna person längre är valbar.

Det är således oklart om SD:s medlemsutskott valt att utesluta Garneland med kort varsel…

Högsta sommarjobbslönerna finns i kommunen

Nyheter Sigtunas gymnasieungdomar hör till de som tjänar mest på sina sommarjobb – men det är inte särskilt många som faktiskt jobbar. Det visar nya siffror från Statistiska centralbyrån (SCB).

Förslag: Bygg en boulebana i Sätunaparken

Notiser En boende vid Sätunaparken vill att kommunen bygger en boulebana – något som många äldre i området skulle ha glädje av, menar personen bakom förslaget. Nu ska kommunfullmäktige ta ställning till idén den 17 juni.

Man åtalas för grovt olaga intrång på Arlanda

Nyheter En man åtalas nu för grovt olaga intrång efter att han nattetid den 25 maj obehörigt tagit sig in på flygplatsområdet vid Arlanda. Händelsen uppmärksammades först när mannen utlöste ett larm vid en dörr, vilket ledde till att säkerhetspersonal lokaliserade honom och ifrågasatte hans närvaro.

sommarlov

Mängder av aktiviteter i kommunen under sommarlovet

Ung & Student Sigtuna kommun har ett stort utbud av aktiviteter för barn och unga under sommarlovet 2025. I Märsta, Valsta, Sigtuna och Rosersberg arrangeras kostnadsfria eller subventionerade aktiviteter genom kulturförvaltningen, fritidsgårdarna, biblioteken och lokala föreningar.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening