Foto: MMS-Bild

Avgifter på pendlarparkeringar klubbas på måndag

Ärendet om parkeringsavgifter på infartsparkeringarna i kommunen ska upp till beslut igen på måndag.

Oppositionen (S), (V) och (MP) återremitterade ärendet om införandet av avgifter på infartsparkeringar i kommunen. Nyligen passerade ärendet igenom Kommunstyrelsen och på måndag väntas det klubbas på Kommunfullmäktige.

När det hanterades i Kommunstyrelsen för tio dagar sedan valde oppositionen återigen att rösta ner förslaget. Men kommunledningen som redan har majoritet i kommunstyrelsen och kommunfullmäktige röstade igenom det, även (SD) biföll förslaget. Med röstsiffrorna 10.5 bifölls förslaget.

Oppositionen kan inte längre återremittera ärendet på fullmäktige utan beslutet kommer att fattas. Föreslagen taxa är 20 kr/12 timmar. En nivå som är densamma som i Väsby och Sollentuna. Ca 50 platser på Brobyvägens parkering kommer att vara möjliga för 48 timmars parkering.

regionsvalet

Längst väntetider till BUP i Stockholm

Politik Stockholms barn och ungdomar har lägst andel i landet som får tid hos barn- och ungdomspsykiatrin inom vårdgarantins gräns på 30 dagar. Det visar ny statistik från Sveriges Kommuner och Regioner.

Extra

Yxkvinna söktes i Steningeområdet

Blåljus Polisen larmades efter uppgifter om en kvinna som ska ha gått med en yxa längs vägen mot Steningebadet. Trots sökinsats med patrull och helikopter anträffades ingen misstänkt.

Mordet i Sigtunafjärden

Misstänkt i mordutredning i Sigtuna omhäktad

Nyheter Attunda tingsrätt har beslutat att en 50-årig man ska vara kvar i häkte, misstänkt för mord på en kvinna som hittades död i Sigtunafjärden 2015. Åklagaren har fått förlängd tid att väcka åtal.