Foto: Håll Sverige Rent

Även julskräpet kan återvinnas

Julen resulterar i många fina stunder och god mat men även en hel del nedskräpning.

En skräpfri jul är en omtänksam gåva till både naturen och framtiden. Genom enkla val kan vi alla bidra till att minska nedskräpning och göra julfirandet mer hållbart. I Sigtuna kommun kan exempelvis julgranar återvinnas enkelt genom att lämnas utanför fastigheten, där Sigtuna Vatten och Renhållning hämtar dem.

Det är viktigt att inte slänga julgranar i naturen, eftersom behandlade granar eller sådana med rester av pynt tar lång tid att brytas ner och kan räknas som nedskräpning. Plastgranar ska lämnas på återvinningscentralen och sorteras beroende på material.

Julgranspynt och glitter, som ofta består av plast eller metall, ska sorteras som brännbart avfall. För att minska avfallet kan pynt som är i gott skick återanvändas.

Presentpapper kan återvinnas som pappersförpackningar, men det är viktigt att ta bort tejp och snören först, då dessa stör återvinningsprocessen. Plastband och snören hör hemma i hushållssoporna.

Även marschaller och värmeljus behöver sorteras rätt. Metallkoppar från marschaller ska lämnas som metall, medan stearin slängs i hushållssoporna. För värmeljus ska vekeshållaren separeras från aluminiumkoppen, som kan återvinnas som metallskrot.

Tomtebloss slängs i hushållssoporna som brännbart avfall när de är helt avsvalnade. Genom att sortera rätt och återanvända det som går, kan vi alla bidra till en renare och mer hållbar jul.

Liberalerna vill se tandvård som en del av sjukvården

Politik Liberalerna i Stockholms län föreslår att tandvården fullt ut ska integreras i det svenska hälso- och sjukvårdssystemet. Förslaget antogs vid partiets förbundsårsmöte under helgen och syftar till att göra tandvården billigare och mer tillgänglig.

Nytt samarbete för att främja ungas läsning

Nyheter Sigtunastiftelsen och Handelsbanken Sigtuna inleder ett nytt samarbete för att stärka barn och ungas läsintresse. Med ett bidrag på 25 000 kronor per år under 2025 och 2026 ska Sigtunastiftelsens bibliotek kunna köpa in mer barn- och ungdomslitteratur.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening