Även barn kan drabbas av covid-19

Barn kan också drabbas av covid-19 och nu rapporteras om Mis-C en långtidscovid.

SVT Stockholm rapporterar om att långtidscovid kan drabba barn, MIS-C.
– Vissa går i skolan, vissa är helt sängliggande, säger Malin Ryd Linder, överläkare på specialistmottagningen för långtidssjuka barn i Stockholm, till SVT Stockholm.

Över 200 barn i Region Stockholm har fått diagnosen, snittåldern är 11-13 år. Det finns inga riktlinjer för hur barnen ska behandlas och man har ännu inte sammanställt siffror för hela riket. Några symtom för långtidscovid är trötthet eller återkommande infektionsproblem, halsont, huvudvärk och illamående, koncentrationssvårigheter och minnesluckor.

Norrsken syntes över Märsta

Notiser Ett tydligt norrsken lyste upp himlen över Märsta natten till tisdagen den 16 april. Fenomenet började vid 23.20-tiden på onsdagskvällen och varade i omkring en timme.

EXTRA

Kommunen vädjar: Sluta klottra!

Notiser Det är just nu högtryck hos klottersanerare i kommunen, orsaken är att det klottras mer än vanligt. Kommunen uppmanar nu allmänhet att dels sluta klottra, men även att man anmäler klotter snabbt.

Tillför 30 miljoner för att korta vårdköer

Politik Region Stockholm planerar att tillföra 30 miljoner kronor till Karolinska Universitetssjukhuset för att korta ner vårdköerna. Beslutet väntas tas vid hälso- och sjukvårdsnämndens möte den 15 april.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening